Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Share

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:49

  Pėrshėndetjė tė gjithėve.

  Kjo ėshtė tema nė tė cilėn do tė mund tė lexoni
  gjithashtu edhe tė postoni poezi tė Migjenit...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:49


  Tė Bijte e Shekullit te Ri  Na te birte e shekullit tė ri,
  qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij
  e cuem grushtin pėr me luftue
  nder lufta tė reja
  dhe me fitue...
  Na te birte e shekullit tė ri,
  filizat e njė toke se rimun me lot,
  ku djerse e ballit u dikonte kot
  se dheu ynė qe kafshate e huej
  dhe ne marrzi duhej shum shtrejte t'u paguhej.
  Na te birte e shekullit tė ri,
  vllazen te lindun e te rritun ne zi,
  kur tinglloi ēast' i ynė i mbrame
  edhe fatlume
  ditem me thanė :
  S'duem me humbe
  ne loje te pergjakte te historis njerzore,
  jo! jo! s'i duem humbjet prore
  duem ngadhnim!
  ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi te lirė!
  S'duem, pėr hirė
  te kalbsinave te vjetra, qe kėrkojnė "shejtnim",
  te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
  qe te vajtojme prap kėngėn e trishtimit,
  kėngėn monotone, pa shpirt, te sklavnis
  te jem' njė thumb i ngulun nder trute e njerzis.
  Na te birte e shekullit tė ri,
  me hovin ton e te ndezun peshe,
  nder lufta tė reja kemi m'u ndeshe
  dhe pėr fitore kem' me ra fli.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:50


  Kanga e Rinise  Rini, thueja kanges ma te bukur qe di!
  Thueja kanges sate qe te vlon ne gji.
  Nxirre gezimin tand' te shpertheje me vrull...
  Mos e freno kėngėn! Le tė marri udhe.


  Thueja kanges, rini, pash syt e tu...
  Tė rroki, te puthi kėnga, te nxisi me dashnu
  me zjarrm tand, rini... Dhe te na mbysi dallga
  prej ndjenjash te shkumbzueme q'i turbullon kėnga.


  Rini, thueja kanges dhe qeshu si femi
  Kumbi i zanit te perplaset pėr qielle
  dhe te ktheje prap te na, se hyjt ta kanė zili


  e na te duem fort si te duem njė diell.
  Thueja kanges, Rini! Thueja kanges gezimplote!
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota ėshtė e jote.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:51


  Poema e Mjerimit


  Kafshate qe s'kaperdihet ėshtė, or vlla, mjerimi,
  kafshate qe te mbete ne fyt edhe te ze trishtimi
  kur shef ftyra te zbeta edhe sy te jeshilta
  qe te shikojne si hije dhe shtrijne duert e mpita
  edhe ashtu te shtrime mbrapa teje mbesin
  te tanė jetėn e vet derisa te vdesin.
  E mbi ta n'ajri, si ne qesendi,
  therin qiellen kryqat e minaret e ngurta,
  profetent dhe shejtent ne fushqeta te shumngjyrta shkelqejne.
  E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulen e vet te shemtueme;
  ėshtė e neveritshme, e keqe, e turpshme;
  balli qe e ka, syt qe e shprehin,
  buzėt qe me kot mundohen ta mshefin
  janė femite e padijes e flite e perbuzjes,
  te mbetunat e flliqta rreth e perqark tryezes
  mbi te cilėn hangri darken njė qen e pamshirshem
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishem.
  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e njė shprese
  te shkyme dhe te coptuem me te dalun bese.
  Mjerimi terbohet ne dashuni epshore.
  Neper skaje t'errta, bashke me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, te qelbta, te ndyta, te lagta
  lakuriqen mishnat, si zhange; te verdhe e pisa;
  kaperthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojne, perpijne, thithen, puthen buzėt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaperthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajne fillin te marret, sherbtoret dhe lypsat
  qe nesėr do linden me na i mbushe rrugat.
  Mjerimi ne dritzen e synit te kerthini
  dridhet posi flaka e mekun qirini
  nėn tavan te tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen nder mure plot danga,
  ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
  tu' nduke gjite e shterruna te se zezes ame,
  e kjo prap shtazane, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rande.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lengon,
  e ama s'e don, por vetėm mallkon.
  Vall sa i trishtueshem ėshtė djepi i skamit
  ku foshnjen perkundin lott edhe te fshamit!
  Mjerimi rrit femin ne hijen e shtepive
  te nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnis.


  Mjerimi pjek femin para se te burrnohet;
  don ta msoje t'i iki grushtit q'i kercnohet,
  atij grusht qe ne gjume e shterngon pėr fytit
  kur fillojnė kllapite e etheve prej unit
  dhe fytyren e femis e mblon hij' e vdekjes,
  njė stoli e kobshme nė vend te buzqeshjes.
  Njė fryt kurse piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe femia ne bark te dheut mbaron.
  Mjerimi punon, punon dit e nate
  tu' i vlue djersa ne gjoks edhe ne ballė,
  tue u zhigatun deri ne gjuje ne balte
  e prap zorret nga uja i bahen pale-pale.  Shperblim qesharak! Pėr qindenje afsh
  ne ditė vetėm: Lekė tre-katėr dhe "marsh!".
  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin permendore e njė tregtis se ndyte,
  qe ėshtė i gjikuem te bije ne shtrat te vet i dytė;
  dhe pėr at sherbim ka pėr te marrė do franga
  nder ēarēafe, nder fetyra dhe ne ndėrgjegje danga.
  Mjerimi gjithashtu len dhe ne trashigim
  jo veē nėpėr banka dhe ne gja te patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e ne gjoks ndoj dhimbe,
  mund qe te len kujtim ditėn e dikurshme
  kur pullaz' i shtepis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qe vdiste nėn tra.
  Kėshtu nėn kambe te rande te zotit t'egersuem
  thotė prifti vdes ai qe ēon jetė te dhunuem.
  Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqesinash
  mbushet got' e helmit ne trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motėr ngushulluese goten.
  Ne pijetore te qelbta, pranė tryezes plot zdrale
  te neveritshme, shpirti me etje derdh goten
  ne fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nėn tryeze qan-qeshet ne formė tragjikomike.
  Tė gjitha hallet skami ne gote i mbyt
  kur njeqind i derdh njė nga njė ne fyt.
  Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
  dhe bajne tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.
  Mjerimi s'ka gezim, por ka vetėm dhimba,
  dhimba paduruese qe te bajne te cmendesh,
  qe t'apin litarin te shkojsh fill' e te varesh
  ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.
  Mjerimi s'don mshire. Por don vetėm te drejt!
  Mshire? Bije bastardhe e etenve dinake,
  te cilt ne mnyre pompoze posi farisejt
  i bijne lodertines me ndjejt dhelparak
  tu' ia leshue lypsiti njė grosh te holl' ne shplake.
  Mjerimi ėshtė njė njolle e pashlyeme
  ne ballė te njerzimit qe kalon nėpėr shekuj.
  Dhe ket njolle kurr nuk ėshtė e mundshme
  ta shlyejne pacavrat qe zune myk nder tempuj.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:52


  Lutje  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  me tinguj t'argjante
  e akorde t'arte.


  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  plot dashuni
  te nxehte si te vasha gjite
  kur vlojne ndijesite.


  Tė lutem, o perendi
  pėr njė simfoni
  te defrej ne lumni
  t'u u perkunde n'ani
  te bukur t'andrrimeve
  te kalter, ku te fantazmeve
  buzėt me tėrheqin zjarrte
  e me digjen syt e flakte.


  Tė lutem, o perendi,
  pėr njė simfoni
  e kurr, e kurr ma mos te zgjohemi.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:53

  Zgjimi.


  O vullnete te ndrydhuna nder grushta te celikta te shekujve
  te kaluem!
  O vullnete te shtypuna me themra te ngurta te titajve te terbuem!
  Te cilet n'udhe per ne theqafje ketejpari i rane
  dhe vatrat tona ne mjerim i perlane...
  O vullnete te ndrydhura!
  O vullnete te shtypuna!
  Shkundni prangat te mbrapshta! E me brime ngadhnyese,
  me hove viganash, deshirash flatruese,
  turniu ne te gjitha anet dhe poshte ne dhe zbritni
  - ndosht' aty keni per te gjete fillin e nje hymni,
  qe Illyri e vjeter nder kremtime kendonte,
  ndersa zemra e kombit ne liri kumbonte.
  O vullnete te ndrydhuna!
  O vullnete te shtypuna!
  Tash shegjetat e flakta te shprehjes suej zharitse
  drejtoni kah qiella ne ball te hyut a te dreqit,
  i cili fatin tone mbytte ne mnije te vet perpise -
  Ta dije se te Birt' e Shqipes folen ia ngrehen vetvetit.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:53

  Pesha e fatit

  Na shtypi fati e na bani krymba
  ne kensit dykambesh qe zbuluem hy'n
  edhe aq me teper e ngaterruem ny'n...
  shpirtent tone skyfera deshen te bahen pellumba.

  (Rrini, mos skyfera! Pse te baheni pellumba?
  Mizat e parajsit ne jeten mbrapa vorrit
  kane me iu merzitun -- dhe mandej prej zorit
  do te pelcisni... Prandej: pse te baheni pellumba.)

  Fat i yne mizor -- shpate e Damokleut
  Si vall! Te gjitha perpjekjet na deshtuen ne terr?
  E jeta na bahet ma zi se sketerre.
  Te vertetat, as rrenat, s'i ndihmuen Dheut.

  Te vertetat dhe rrenat? -- Xhevahiret e cmuem
  Me ta kur te duesh e shet dhe e blen boten.
  Por mos mendo se me ta do t'ia ndreqish rroten...
  Jo se i pelqen jetecale me shkuem.

  Me calue n'ane te djathte, me calue n'ane te majte...
  Si paljaco i gjore qe kah t'ia mbaje s'di,
  mbasi kamben e theu ne akrobaci --
  jet' e tij asht helm me asnje pike mjalte.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:54

  Nen flamujte e melankolise

  Ne vendin tone
  kudo valojne
  flamujt e nje melankolie
  te trishtueshme...
  ...dhe askush s'mund te thote
  se ketu rron
  nje popull qe nderton
  dicka te re.
  Aty ketu ne hijet
  e flamujve
  mund te shifet
  nje mund, nje perpjekje
  e madhe permbi vdekje
  per te pjelle dicka te madhe
  per qe qite ne drite nje xhind!
  Por, (o ironi)
  nga ajo perpjekje lind
  vetem nje mi.
  Dhe keshtu kjo komedi
  na plas diellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pelcasim.

  Ne prakun e cdo banese
  ku ka ndoj shenj jetese
  valon nga nje flamur
  melankolie te trishtueshme.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:54

  Por nuk vdes shampanja!


  U linden milionet
  me miliarde deshira,
  Kuj t'i leshohet radha
  kur nuk ka batalla?

  Por do te kete Karrnera
  dhe do te kete poeten
  gjithashtu edhe priften.


  Prifti ka per te thane:
  ku do te shkoje
  ai qe e coi
  jeten si nje gote shampanje
  e ku ai me te thyeme dhambe?


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:55


  Recital i Malesorit  O, si nuk kam njė grusht te fortė
  t'i bij mu ne zemėr malit qe s'bezane,
  ta dij dhe ai se c'domethane i dobėt -
  n'agoni te perdihet si vigan i vrame.


  Unė lugat si hij' e trazueme,
  trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
  endem mbi bark te malit me ujen e zgjueme
  dhe me klithma te pakenaqura t'instinktit.


  Mali hesht. Edhe pse pėrditė
  mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
  kerkoj me gjete njė kafshate ma te mirė...
  Por me rren shaka, shpresa genjeshtare.


  Mali hesht, dhe ne heshtje qesh.
  E unė vuej, dhe ne vuejtje vdes.
  Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
  Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?


  O, si nuk kam njė grusht te fuqishem!
  Malit, qe hesht, mu ne zemėr me ia njesh!
  Ta shoh si dridhet nga grusht' i paligjshem...
  E unė te kėnaqem, te kėnaqem tu' u qesh.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:56


  Kanget e Pakendueme


  Thelle ne veten teme flejne kanget e pakendueme
  te cilat ende vuejtja as gezimi s'i nxori,
  te cilat flejne e presin njė ditė ma te lumnueme
  me shperthye, m'u kendue pa frige e pa zori.


  Thellte ne veten teme kanget e mia jesin...
  e unė jam vullkani qe fle i fashitun,
  por kur t'i vijė dita tė gjitha ka me i qitun
  ne njė mijė ngjyra te bukra qe nuk vdesin.


  Por a do tė vijė dita kanget me u zgjue?
  Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
  Jo! Jo! Se liria filloi me lulzue
  dhe e ndjej nga Dielli valen.


  O kanget qe fleni reliktet e mia
  q'ende s'keni prekun as njė zemėr te huej,
  vetėm unė me ju po kėnaqem si femia
  unė djepi juej; ndoshta vorri juej.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:57


  Vuejtja  Ka do dit
  qe po shoh fare mirė
  se si nga vuejtja syt po me madhohen,
  nėpėr ball dhe ftyre rrudhat po me shtohen
  e si buzqeshja m'ėshtė e hidhun...
  ... dhe po ndij
  se si mengjeset e mia
  nuk janė ma mengjese hovi e pune,
  as ndėrtimi, por te shtymt dita me ditė
  e njė jetė qe s'durohet.
  Dalngadale po shoh
  si jeta njė nga njė
  secilin ndjesi
  me tradhti
  po ma vulos
  dhe s'po me mbete asgja
  qe me u nda
  si shej gezimi,
  pėrpara
  nuk e dishe, ojete,
  se kaq i tmerrte
  ėshtė grushti i yt
  qe mbyt
  pa meshire.
  Por kot
  ne pasqyrė po shoh
  se si nga vuejtja syt po me madhohen
  nėpėr ballė dhe ne ftyre rrudhat po me shtohen,
  dhe shpejt do tė bahem
  flamur i vjetruem
  i rreckuem
  nderluftat e jetės.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:58


  Tė lindet njeriu  Tė lindet njė njeri
  nga gjin' i dheut tonė te rim me lot te vaket,
  nga thalb' i shpirtit tonė qe shkrihet ne dėshirė te flaket
  pėr njė gen tė ri,
  Tė lindet njė njeri!
  Pa hyll ne ball por qe me fjale te pushton,
  qe te rremben qetsin e ban gjakun te te vloje rrkaje,
  e ban synin ligshtin ta zhgjetoje,
  qe nėpėr shekuj ndėrgjegjen na tradhton.
  Tė dali njė njeri!
  Tė mkambi njė Kohe te Re!
  Tė krijoje njė Epope!
  Nder lahuta tona te kėndohet Jeta e Re...
  Tė gjithė kombet po dehen n'epopea te veta,
  flakė e zjarrmit te tyne na i perzhiti ftyrat
  dhe nėpėr to njė nga njė po shtohen rrudhat,
  e nėn kambe e mbi krye tinze po na ikjeta.
  (Liri! - Po, liri dhe gaforrja gezon,
  por gaforre ėshtė...
  Liri, ku plogsi ndėrgjegje gjallon,
  jo, liri nuk ėshtė!),
  Tė lindet njė njeri
  i madh si madhni
  dhe ndergjegjet tona t'i ndezi ne dashni
  pėr njė ide te re, ideal bujar,
  pėr njė agim te lum e te drejtė kombtar.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:58


  Balade Qytetese  Mbrame
  qiella dhe hyjt e vrame
  njė ngjarje te trishtueme pane:
  Hije... jo! por njė grue
  me ftyre te zbete edhe me sy
  te zez si jeta e saj,
  me buzen te vyshkuna ne vaj,
  me plage ne gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt te grisun,
  me hije grueje,
  njė kens kėso botė,
  njė fantom ujė
  vallzonte valle ne rrugė te madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambe te zbathun,
  me zemėr te plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me floke te thime,
  me ndjesi te ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpertheheshin n'arome,
  kur ish e njome
  atėherė e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj ėshtė kjo vall' e cmendun
  ne rrugat e qytetit tonė,
  njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
  shpin i molisun, zemėr e therun,
  njė za vorri, njė jehone
  qe vallzon naten vonė
  nėpėr rrugat e qyteti tonė.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)

  Mesazh nga Administratori prej Sat 29 Sep 2007, 21:59


  Lagja e Varfun  Krahet e zez te njė nate pa fund
  e varrosen lagjen pranė,
  drite, jetė, gjallsi askund,
  vetėm errsine e skam.

  U harrue jeta e ditės
  nder shtresat e nates, e pagja
  u derdh nga parzm' e errsines...
  n'andrra perkundet lagja.

  Njerzit nder shtėpia flejne
  me gjoksa te lakurte e te thate
  e gratė... femi po u lejne
  pa ushqim ne gji, pa fat,

  Pushojne gjymtyrt e shkallmueme
  ne punėn e ditės se kalueme,
  sherohen trute e helmueme
  ne gjumin e nates s'adhrueme.

  Veē zemrat e njerzve te lanun
  me te rektunt prralla rrfejne:
  mbi barrat e jetės se namun
  qe shpirt dhe korriz thejne.

  Prralla mbi femij rrugaca
  barkjashte e me hunde te ndyta,
  qe dorė shtrijne me vjedhe, me lype
  e ngihen me fjale te ndyta.

  Prralla mbi varza te fyeme
  me faqe e me buzė te thithna.
  Prralla mbi djelm, me te thyeme
  shprese, ne burg me duer te lidhna,

  te cilt nesėr para gjyqit
  pėr delikt do tė pergjegjin,
  vetėm dreqit e hyllit
  te gjith fajet tash ua mbshtesin.

  Kėshtu lagj' e varfun peshprite
  dhe errsines hallet tregon.
  Njė gjel i undshem, me drite
  te hanes i rrejtun, kėndon.

  Hesht! or gjel kryengritės,
  i lagjes se varfun. Kėtu
  nuk zbardh pėr ty drita e drites.
  i gjikuem je me ngordhe n'u.


  ________________________________

   Ora ėshtė Fri 12 Feb 2016, 03:53