Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:04


  PER TY


  Si toka pa diell do t`isha
  po mos t`ishe ti
  jeta pa ty s`do t`kishte kuptim
  shpresat i kam gjithnjė te ti
  ēdo vėshtėrsi ti ma shtrinė dorėn
  jetėn ma pasuron
  rrugėt mi ndriēon
  ti-pasuria e shpirtit tim.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:04


  MIKJA


  Silueta jote
  ėshtė frikėsuar nė sytė e mi
  do tė notoj
  detit tė shpresės
  pėr tė arritur te ti
  do tė jem kalorės
  mbi kalė tė Skėnderbeut
  ta vras largėsinė qė na ndan.

  Mė prit, moj mike, mė prit
  derisa tė agojė dielli
  nė fundė tė natės mėrgimtare!


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:04


  STACIONI I SHPRESĖS


  Nuk e kuptoj sin a ndau jeta
  ika tej maleve, fushave, deteve
  p ata thenė lamtumirėn e fundit
  pa tė lėnė peng premtimin e kthimit
  pėrfundova ku bren miza hekur.

  Dashurinė pėr ty nuk e zbehu
  as largėsia as koha
  ura e kujtimeve lidh zemrat tona
  me penjtė e pritjes
  dhe tė dy dergjemi nė dhomat e vetmisė
  jetojmė nė ėndėrrėn e pemės sė dashurisė
  duke pritur nė stacionin e shpresės.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:05


  ARTI


  Arti ėshtė bukuria vetė
  ėshtė jetė, gjallėri, lumturi
  me tė je mė i pasur
  arti ėshtė ushqim i shpirtit
  shėron sėmundjet dhe vret dhembjet
  tė madhėron
  dhe tė pushton majat
  tėrė jetėn do tė gėrmosh
  si arkeolog
  arti asnjėher nuk vdes
  rritet dhe jeton
  pėr artin motoja ime ėshtė:
  Arti sundon tėrė Botėn.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:05


  TEATRI


  Ėshtė I bukur si Atdheu
  nė skenė ndjehesh sin ė prehėr tė vendėlindjes
  jeta nė teatėr ėshtė plot dashuri
  dėrrasat e tij janė plot harmoni
  aty takon Romeun, Xhulietėn
  Sokratin, Skėnderbeun e Adem Jasharin
  takon Naim Frashėrin dhe Rrugėn e shkronjave

  Kush ka provuar njė herė
  dėrrasat e Teatrit
  nuk jeton dot pa tė
  ai ėshtė ajri dhe dashuria e jetės
  ėshtė maja, ėshtė mbretėrori
  kur para teje buēet salla nga spektatori.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:05


  SHKRIMTARI


  Noton nė detin e fantazisė
  pėr t`i ikur realitetit tė trazuar
  Shpesh i torturon personazhet
  ua cungon lirinė.

  Shkrihet si qiriu
  duke kėrkuar shteg pėr ta.

  Agimi e gdhin pranė tavolinės
  pėr fjalėn dhe veprėn e tij.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:06


  AKTORI


  Ėshtė i gėzuar
  kur luan nė drrasat e teatrit
  noton nė liqenin e artit
  si peshku nė ujė
  spektatorin e dėrgon
  fushave te magjisė
  i rrėzon tė gjitha mbretėritė
  ngel vetėm ajo e dashurisė
  skena pėr aktorin
  ėshtė mė e madhja pasuri


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:06


  ETJE


  Kam njė etje
  e ndiej nė shpirt
  jo pėr pije, jo pėr ujė
  as pėr dashuri
  po per per libra, pėr lexim
  vetėm pėr dituri.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:07


  KTHEHUNI

  Ju ikėt dhe kurrė mė nuk u takuam
  ju kėrkoj vazhdimisht
  nuk e mbajtėt premtimin
  se do ta ndihmoni artin
  do ta sillni sėrish nė skenė.

  Kthehuni dhe shikoni ē`po ndodh
  arti po vdes
  ia ka zėnė frymėn paraja
  lufta pėr skzistencė
  lufta pėr bukė
  lufta pėr ujė
  lufta pėr njė strehim mbi kokė.

  Kthehu Hamlet
  kthehu Othello
  ju pret madhėria e tij-arti.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:07


  NJĖ MUAJ I MADH


  I madh ishte muaji yt, Ferizaj
  Muaji i kulturės
  muaji i kėngės e i poezisė
  muaji I aktorėve e i valltarėve
  muaji I krenarisė sonė.

  Rinia tė dha gjallėri
  jehonė e bukuri
  Muaji yt I madh, Ferizaj
  Muaji I Kulturės Shqiptare

  Tek ti ruhet Tradita
  si nėna kujtimin e fėmisė
  tek ti gufon kultura
  kultura shqiptare.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:07


  JETA


  Edhe jeta qenka njė luftė
  me njė mijė e njė beteja,
  prore tė jesh i pėrgaditur
  sapo tė mbarojė njėra-fillon e reja.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:08


  FSHATIT TIM


  Je dashuria ime e pare
  rrugėt e tua plot gjallėri
  dhe lumi i rrėmbyeshėm
  m`i ruajnė gjurmėt e fėmijėrisė.

  Ti m`i mėsove lojrat e para
  qė tani janė radhitur
  nė raftin e kujtimeve
  sikur librat nė vitrinė.

  Krenohem qė jemė biti yt
  fshati im Tėrnoc
  i sakrificave dhe krenarisė
  qė kurrė s`u dorėzove


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:08


  SHITĖSI I VOGĖL I CIGAREVE

  Lojėn e tij ia grabit trotuari
  pakoja e cigareve
  dhe thirrja e vazhdueshme
  -Urdhėroni!..Urdhėroni!...

  I njeh tė gjitha llojet e cigareve
  I njeh tė gjithė duhanxhinjtė
  vetėm mėsuesin dhe alfabetin
  e gjuhės shqipe nuk e njeh.

  Kur nė mbrėmje
  i pėrfundon orari i punės
  kthehet nė barnatore
  tė blejė ilaēe pėr nėnėn.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:08


  NĖNA TEREZ


  E madhe-si globi
  krenare-si bjeshkėt tona
  humaniste-si dashuria e zemrės.

  Ishe e palodhur
  duke shpėrndarė dashuri
  pėr tė varfėrit.

  Krenohemi qė tė kshim
  Nėna jonė humanitare
  Nėna jonė shqiptare.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:09


  PARAJA


  Monotoni
  gjithēka matet me kandarin e parasė
  ėshtė harruar tradita, kultura
  ēdo veprimtari i nėnshtrohet
  ligjit komercial
  vallė, mos po harrohen
  zakonet tona bujare
  mos po shuhen ndjenjat humanitare!?


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:09


  DASHURIA E JETĖS


  Ka shumė dashuri
  dashuria mė e ēiltėr
  ėshtė dashuria pėr nėnėn.

  Ajo mė lindi
  mė rriti
  mė mbrojti edhe nė luftė
  mė shumė se vetveten.

  Dashuria pėr nėnėn
  ėshtė dashuria e jetės.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:09


  MOS I VRISNI DASHURITĖ

  Mos i vrisni dashuritė
  mos i plagosni zemrat
  do t`ju mallkojė koha
  njerėz tė gjithė jemi
  tė njė trungu Ilirian
  dashuria nuk njeh besim fetar.

  Ne damarėt tanė qarkullon njė gjakė
  kemi njė gjuhė shqiptare
  kemi thithur prej njė nane.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:10


  GJENERATA 1997-1998


  Ishte gjeneratė e protestave
  e demostratave
  e kėrkesave pėr drejtėsi
  e kėrkesave pėr liri.

  Shumė pak kishte kohė
  pėr gėzime, pėr lumturi
  notonte nė liqenin e shpresės
  notonte nė liqenin e ardhmėrisė.

  Gjenerata 1997-1998
  kisht synimet e saj
  kishte ėndėrrat e saj
  kishte shpresat e saj.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:10


  MOS


  Zgjohu nga gjumi
  o njeri i ri
  mos e vrit veten me duart e tua
  pluhuri i bardhė vret
  sjell vdekje mizore
  jetoje rininė
  ik, ik prej atij pluhuri
  ik prej vdekjes
  kthehu jetės
  dhe bukuris sė saj.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:10


  VARGONJTĖ E DHEMBJES


  Ku ėshtė drejtėsia
  kudo vrasje
  maltretime
  varfėri
  lulja kėputet nė bulim
  vargonjtė e dhembjes
  shtrėngojnė trupin e njomė tė pafuqi
  e vaji i tij nuk e gjen dot veshin e shurdhrėr.

  Di ndokush tė mė tregojė
  ku ėshtė drejtėsia
  a banon ende nė kėtė planet?...


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:11


  PELLGU I KONTRASTEVE


  Koha kalon e unė zhytem
  nė pellgun e mendimeve
  nė pellgun e kontrasteve
  kacafytem me pyetje
  qė nuk iu gjej dot pėrgjegje
  kacafytem pasuri pėrrallore
  kacafytem me varfėri ekstreme
  nė shpirtin e njeriut
  stinėt hedhin valle
  herė vapė pėrvėluese
  herė acar qė ngrin
  damarėt e jetės.

  Njeri, bota ėshtė e tė gjithėve
  edhe i arfėri ka hisen e vet.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:11


  MUZIKĖ E LEHTĖ


  Muzikė nė pentagramin e mendimeve
  ushqim shpirti
  kitara
  violina
  lahuta
  bar shėrues pėr shpirt
  me kėnaqėsi luajnė telat e tyre
  sikur e njohin dhembjen time
  mė ngushėllojnė me atė melodi
  melodi shėruese.  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:11


  NGJYRAT E JETĖS


  Jeta ka shume ngjyra
  ka shumė fytyra
  mashtrimi e tradhtia
  prejnė degėt
  nė trungun e besės
  miku mashtron mikun
  dashuria vetėvritet
  nė pellgun e mashtrimit
  zemra thyhet
  s shkarpatat e thata
  digjet nė zjarrin e tradhtisė.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:12


  PSE?!.
  ..

  Gėzimit nuk ia njoh ngjyrėn
  buka gatuhet nė magjen e helmit
  Vuajtje
  varfėri
  terr i zi kudo.

  Pse nė kėtė botė
  ditėt ( vetė ) vritėn nė agim!?

  Pse?!...


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 24 Sep 2007, 13:12


  STOP DHUNĖS


  Ėshtė rėnduar globi
  nga pesha e dhunės
  vrasje
  maltretime
  dhunime.
  Njeri
  zhuaji dhunės STOP
  pėrndryshe
  do tė pėlcasė globi
  si njė balonė nė fortune
  nga pasha e dhunės.


  ________________________________
  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)... - Faqe 2 Empty Re: Valton Jakupi - Kufiri i dhembjes (Cikel me poezi)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 21:49