Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:28

  BRITMA E TOKĖS

  Kur Diellzėn dheu i zi brenda ngujoi,
  deri nė kupė tė qiellit edhe toka bėrtiti,
  nga kėnaqėsitė e jetės fėmijėrore tė privojė
  nuk desht, por diē tė ndryshonte nuk arriti.

  Atėherė iu lut tė madhit zot
  kėtė engjėll tė pranojė pranė tij,
  miqtė e tė dashurit tė mos derdhin lot,
  por le tė luten e t’i kushtojnė poezi.

  Zemėrbardhėt sikur pranuan kėtė porosi,
  ndjenjat mė njerėzore i vunė edhe nė letėr,
  me solidaritet e zemėrbardhėsi
  dėshmuan vetėn si edhe ēdo herė tjetėr.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:28

  Ē’KUPTIM KA JETA PA TY?!

  Diellzė, ti u linde qe tė jetoje,
  jo tė vdisje, pėrherė tė na leje nė zi,
  diellin ti Diellzė shumė e doje,
  ndaj nėna Qerime tė la emrin e tij.

  Sot u mbushėn tri VJETDRITĖ
  qė kur dita pa ty dhimbshėm agoi,
  sot dielli do tė duhej tė pushonte njė ditė
  kėtė botė tė mos e ngrohė e ndriēojė.

  Drini i Bardhė sot do tė bėhet i zi
  e uji do t’i shndėrrohet nė lot,
  peshqit qė lahen nė ujin e tij
  edhe ata kanė pėr tė qarė sot.

  Lulet qė lulėzuan kėsaj pranvere
  aromėn e tyre sot nuk do tė lėshojnė,
  bilbilat do tė pushojnė sė kėnduari kėsaj here
  ikjen tuaj n’amshim, rėndė do tė pėrjetojnė.

  Shkolla ku ti shkoje ēdo ditė
  e ditari qė tashmė emrin tėnd nuk mbanė,
  bashkė me pesat qė pėr vite kishe radhitė
  veēanėrisht sot, njė ditė tė rėndė e kanė.

  Unė kafen e mėngjesit si atėbotė
  kur ti ma sillje me plotė dashuri,
  e piva, por lezetin nuk ia dijta dot
  nga lotėt qė pa pushuar mė rrjedhin si shi.

  Lulet qe mbi varr tė vendosa sot
  plotė mall i putha sa e sa herė,
  tė tėrat mė parė i bėra qull me lot
  ty, nuk munda tė puthja si ngaherė.

  Rahovec, mė 28. 06. 2009.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:28

  POROSI TĖ SHPIRTIT TĖ SHENJTĖ

  Mė duani, mė kujtoni, por tė mos mė qani
  nė zemrat tuaja, pėrherė tė mė mbani.

  Mė mbani nė pėrqafim sikurse dikur
  kėshtu ishte fati im, kurrė i pa imagjinuar.

  Do mė keni pranė vetės sa herė qė mė kujtoni
  prapė t’i buzėqeshni jetės, atė duhet ta jetoni.

  Po derdhet lot pėr mua, nga vetja do mė largoni
  qėndrimin nė parajsė do tė ma vėshtirėsoni.

  Nuk dua tė ju shoh asnjėherė tė mėrzitur
  mallin pėr mua mos mbani, si zjarr tė fashitur.

  Trupi im i njomė, i qetė prehet kėtu
  ku herėt apo vonė do tė jeni edhe ju.

  Kėtė jetė qė po rifillojmė, kėtu nė pėrjetėsi
  tok do e jetojmė, s’ndahemi dot pėrsėri.

  Shmangni hidhėrimet qė kishit nė atė botė
  kthehuni gėzimeve, serish kėtu do tė jemi tok.

  Kur mbi ju diēka shndrin si rrezja
  padyshim jam unė, engjėllusha Diellza.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:29

  LULJA MBOLLI LULEN

  Atė njėzetetetė qershor si sot
  e kujtoj, parafytyroj, e mallkoj ...
  askush nuk del tė mė thotė
  pėrse vallė, duhet prapė tė jetoj?!

  Hajt thashė, mora ēiftelinė e i rashė.
  I rashė e me tė desha tė kėndoj.
  Jo, jo thashė, shumė herė thashė
  sot, dua vetėm tė vajtoj.

  I tretur nė mendime i rava sa i rava
  derisa gishtat mė nuk punonin,
  nė vajė tė tėrėn me lot e lava,
  m’u duk se edhe telat po vajtonin.

  Me zė thėrras Diellzėn time
  qė shpirtin si dikur tė ma qetėsojė,
  askush nuk i bėzan thirrjes sime
  prapė, njėzetetetė qershorin fatal kujtoj.

  Ajo herėt, shumė herėt mė iku
  ende pa mbushur njėmbėdhjetė vjet,
  kėtė nuk do t’ia doja asnjė armiku,
  kėtė fat tė zi, askush tė mos e ketė.

  Kafja atėherė qė mė solli
  si sot mė rri nė kujtesė
  e trėndafili qė ajo vetė mbolli
  pėrjetėsisht ngushėllim do tė mė mbes.

  Nga ai do tė kėpus nga njė lule
  e do tė kėnaqem me erėn e saj,
  me tė do tė shėtis pranė shkollės
  dhe do tė tretem e mbytem nė vaj.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:29

  Z G J I D H J E

  Mbretėreshė bukurie e tė dashurisė
  si Afėrditėn qė ishte nė antikė,
  ty tė kisha dhuratė prej perėndisė
  ti edhe errėsirėn mė bėje dritė.

  Tash qė ke ikur nga kjo botė,
  mua mė le si zogun e vetmuar,
  tjetėr isha dje e krejt tjetėr jam sot
  ka njeri tash pėr tė mė ndihmuar?!

  Tė ndez njė cigare duhan
  prapė gjendjen nuk do tė ndryshoj,
  tė bėhem tjetėr nga ai qė jam
  nuk e vlen kėtė vetes tė ia lejoj.

  Tė ia fusė verė e raki,
  tė dehem e tė bėhem tapė,
  mė shumė do tė mallėngjehem pėr ty,
  dhimbja e pikėllimi do tė vazhdonin prapė.

  Me mall e dashuri tė paepur
  pėr ty pėrjetėsisht i mbushur do tė jam,
  tė bie nė gjumė kinse pėr tė fjetur
  gjumin tė qetė kurrė nuk mund tė kam.

  Tė thėrras me tėrė forcėn time,
  pak forcė tash mė ka mbetur,
  tragjikisht t’i jap fund edhe jetės sime
  vallė, do tė ia vlente pėr tė vdekur?!

  Jo! Dua tė jetoj me gjithė tė dashurit e mi,
  ata qė mė duan e unė qė i dua shumė,
  ndonėse do tė shkruaj, kėndoj e lotoj pėr ty
  nė fund, tek ty nė parajsė do tė vij edhe unė.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:29

  BASHKĖNDIESIA

  Kur lotėt si krua tė rrjedhin
  pėr atė qė tashmė tė mungon,
  tė vije se trupi flakė tė ndizet
  e zemra si bombė tė eksplodon.

  Por, kur miqtė me dashamirėsi
  tė gjendėn pranė e tė shoqėrojnė
  pikėllimi tė shndėrrohet nė krenari
  e vuajtjet tė bėhet se nuk ekzistojnė.

  Kur miqtė tė rrethojnė nga ēdo anė
  nuk ke si tė ndjehesh i vetmuar,
  ndonėse mė tė dashurin nuk e ke pranė
  prapė vėren qė ke pėrse duhet jetuar.

  Ai qe nė sfida e vuajtje tė jetės
  tė pėrvuajturin ngushėllon e i del karshi,
  mė e lartė se maja e Kullės sė Babilonit
  ėshtė qenia dhe humanizmi i tij.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:29

  ILAĒHELMI I SHPIRTIT TIM

  Pse ike atje . . . nė pa kthim pa mua?
  ēfarė bėj tash unė pa ty?!
  Mė thoje: “babush ty shumė tė dua”
  vallė, kur do tė terėn kėta sytė e mi?!!!

  Dielli mė nuk ėshtė diell e as hėna hėnė
  ē’prej se ti ike atje . . . nė amshim,
  shpirtvrarė e zemėrshkrumb mė ke lėnė
  o yll, o diell, o hėnė... o ilaēhelmi i shpirtit tim!!!

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:29

  SĖ BASHKU PĖR DIELLZĖN

  Kur duhej ditėlindjen
  Diellzės t’i festonim,
  nga tė katėr anėt
  miqtė e shokėt vėrshonin.

  Tė gjithė me buzagaz
  atė e pėrgėzonin,
  t’i bėnte njėqind vjet
  nga zemra i uronin.

  Kėnga dhe hareja
  nuk kishin tė ndalur,
  tė gjithė nga ‘i pėrqafim
  nxitonin pėr tė ia falur.

  Pėr kėnaqėsinė e tyre
  Diellza nuk ngurronte,
  vjershat mė tė bukura
  qė t’ua deklamonte.

  As nė kėngė e valle
  askush kėsaj s’ia shkonte,
  tė gjithėve na mahniste
  sa bukur ia thonte.

  Por ja, ikėn ato ditė
  furishėm qė u festua,
  gjithė gėzimi e hareja
  nė dhimbje e lot u shndėrrua.

  Ajo nuk zbukuron tash botėn
  siē kėtė bėnte dikur,
  mendjet dhe zemrat tona
  nuk do ta harrojnė kurrė.

  Sė bashku tash pėr Diellzėn
  miq e shokė kah janė,
  tė gjithė nga ‘i plagė nė zemėr
  tė pashėrueshme e kanė.

  Sė bashku tash pėr Diellzen
  nė vend qe tė festojmė,
  tė flasim e tė shkruajmė
  dhe tė qajmė e vajtojmė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:30

  C I K L I II

  ZEMERBARDHĖT PĖR DIELLZEN


  RREZJA E PARĖ E DIELLIT

  Shumė herė doja tė shkruaja
  por zemra nuk duronte
  nga malli i pashuar o engjėll
  qė zemrėn mė pėrvėlonte.

  Por, oj rrezja e parė e diellit
  si mund te mos shkruaj pėr ty?
  kur nė duart e prehrin tim u rrite,
  tė kisha si lule nė saksi.

  Si mund tė mos kujtoj
  fjalėt e ėmbla qė thoje,
  qėndrimin nė prehrin tim
  e flokėt kur mi lėmoje.

  Atė gjallėri nė shtėpi qė kishim
  ajo tash mė s’ekziston,
  kurrė s’do tė jem’ ata qė ishim
  mori fund kėnaqėsia jonė.

  Ėndėrr tė tillė po tė kisha parė
  flokėt pėrpjetė do tė mė shkonin,
  shumė e shumė do tė kisha qarė
  kurrė kėtė ditė s’e imagjinonim.

  Unė nuk mund tė mos vuaj
  krejt derisa tė vij tek ti,
  zotit tė madh diellzushė ti thuaj
  halla ime, ka shumė mėrzi.
  nga halla jote e dashur, TEUTA
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:30

  Besnik AHMETI :

  FOTOJA NĖ LOTIN E GJYSHIT

  Nė rrugėt e jetės takova njė burrė,
  me lot thėrriste njė emėr,
  njė plagė kishte nė zemėr,
  thoshte se pėr mua s’ka mė dritė,
  se pėr mua gėzimi mbaroi,
  jeta ime s’mė ka mė kuptim
  nga ajo ditė kur Diellza shkoi.

  Kush ėshtė Diellza e pyeta o trim?
  mė tha, ishte shpirti i shpirtit tim.
  Zoti ma dėrgoi pėr tė mė shpėtuar
  dhe sėmundjen e harrova e u bėra i ri
  por, ai sikur mė mashtroi
  e shpėtimtarin ma mori pėrsėri.

  I shtrirė nė krevatet e spitalit
  tek sa mi thotė kėto fjalė,
  nga sytė i rrjedhin ca lot
  me shumė dashuri e mall.

  O Adem Berisha i thashė!
  ndal ti ata lot,
  vėrtetė njė lule ėshtė tharė
  por shportėn e ke plot.

  Oj Diellza e vogėl!
  unė ty nuk tė njoha,
  nuk tė pashė nė rrugėn e shkollės
  por, e di sa tė bukura janė
  lulėkuqet e Kosovės.

  Nė lotin e gjyshit
  foton tėnde e pava,
  e bashkė me bacė Ademin
  edhe unė pėr ty qava.

  Ti e bukur ishe si lulet e Kosovės,
  ti e pastėr ishe si uji i Valbonės.
  Por, e zezė ishte ajo ditė
  qė askush nuk e ka pritė,
  kur u ndave nga prindėrit e shoqet
  dhe tė gjithė i le nė zi,
  e atė ditė dielli s’bėri dritė,
  bilbilat ndalen kėngėn,
  lulet nė vazo u vyshken,
  nuk donin tė shihnin dritėn pėrsėri.

  Oj Diellza e dashur!
  kur tė thėrrasė gjyshi
  o shpirt ku mė humbe,
  i thua se natėn je ndėr yje
  e ditėn je ndėr lule.

  O yll i vogėl,
  mė s’mė shkruan pena
  e s’mė punon as dora,
  shkroi pėr ty kėto vargje Diellzė
  i yti, xhaxhi Besniku nga Tropoja.

  Shkruar nga Besnik Ahmeti SPITAL – SAUK
  Llugaj – Tropojė TIRANĖ 16. 08. 2006.
  Mendova tė lė njė kujtim nė fletoren e z. Adem duke e falėnderuar atė qe mė mundėsoi kėtė gjė. Dhe duke pare qė zoti Adem shkruan poezi, po mundohem edhe unė, pasi qė as koha nuk mė mungon.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:31

  kozeta Zylo 19-07-2008, 06:08 am :

  NJĖ PĖRVJETOR

  O Diellzė e bukur!
  si vesė mėngjesi sot m'i lage sytė.
  Babagjyshi yt qe tė thurė kurorė,
  mall e dhimbje sjell nė kėtė pėrvjetor.
  Ti si njė engjėll vjen e bashkon zemrat tona,
  o Diellzė e bukur, o Lule borė!

  I pėrjetshėm qoftė kujtimi i saj
  Keze (Kozeta) Zylo, New York

  29-09-2008, 02:52am
  Keze (Kozeta) Zylo :
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:31

  O DIELLZĖ E PERĖNDIVE!

  O Diellzė e artė
  qe me fijeza dielli
  mė ngrohe shpirtin tim,
  si engjėll mė shfaqesh
  kurorė artė,
  nga sytė e tu
  bota merr shkėlqim!

  Ē 'nur i bukur tė paska rėnė,
  nga prehėr i gjyshit kurrė nuk ike,
  e blujta e syve, qiellin paska zėnė,
  o Zanė Kosove, o Perlė e PERĖNDIVE!

  U prehtė nė paqe shpirti i saj!
  Me shumė respekt pėr babagjysh Ademin!
  Keze (Kozeta) Zylo, New York

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:31

  Axhi Shaban Berisha – Rahovec:

  NJĖ DET LOTĖSH

  Kush mė vrau mua vajzėrinė,
  Kush mė vrau mua fėmijėrinė,
  Kush mė vrau mua bukurinė,
  Kush mė vrau mua menēurinė
  Po kush mė dogji edhe mushkėrinė?!

  Njė i pa shpirt i sojit tonė
  Mė shkurtoi jetėn pėrgjithmonė.
  A s’tė vije keq ore mėkatar
  Engjėllit jetėn pėr t’i marrė.

  Kėtė mėkat zoti s’ta falė,
  Jo veē zoti po as njerėzia,
  Njė det lot m’ ke sjell ke shtėpia.

  Nėnė e babė m’i mbyte nė lot,
  Ti ua prishe gjithė lumturinė,
  Tė mos festojnė pėr jetė e mot
  Sa tė jenė gjallė mos tė heqin zinė.

  Jetėn doja pėr tė gėzuar
  Atė qė zoti falė ma ka.
  Pa pikė mėshire ti ma ke shuar
  Gjithė tė dashurit mė qajnė nė zė.

  Pse makinės pa leje i grah
  Nė vendbanim me atė shpejtėsi?!
  A mendove se ajo ka krahė
  Apo doje tė vrasėsh fėmijė.

  Mos derdh lot moj nėnė e mjera,
  Unė pėr ty jetoj pėr hera
  Me ty jam dimėr e verė
  Me ty jam vjeshtė e pranverė.

  Kur tė mbijnė lulet mbi varr
  Ju merr erė dhe hiq do mall
  Pranė varrit tim do tė kesh lehtėsi
  Ilaē i shpirtit unė jam pėr ty.

  Yll mbi yje tash jam nė gjithėsi
  Natė e ditė tė rri karshi.
  Emrin Diellzė mė pat lėnė nėna
  Ngroh si dielli, shndrij si hėna.

  Kur tė kthehesh prapė nė shtėpi
  Rreze dielli mė ke pėrmbi.
  Jam si hėna kur ėshtė e plotė
  Tė lutem nėnė tė mos derdhėsh lot.

  Babagjyshin shumė e dua
  Unė pėr te nuk kam mbarua,
  Fortė e fortė do tė shtrėngoj
  Nga pėrqafimi kurrė s’e lėshoj.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:32

  Alma Papamihali :
  I nderuar z. Adem!
  Pranoni ne shenjė respekti dhe solidarizimi me ju, vargjet e mėposhtme shkruar nga unė...
  01-10-2008, 11:04pm

  O DIELLZĖ E ARTĖ

  Nėse njė ditė, Diell s“do tė shkėlqente,
  yjet nė qiell nuk do tė shndrisnin,
  dita nga nata ndryshim s“do tė kishte,
  ngrohtėsinė nga kush do tė prisnim?!

  Nėse njė ditė nuk u ndje Dielli,
  ndodhi veē pak, pėr njė moment,
  pėr aq sa ujė kėrkonin fushat,
  pėr aq sa lotėt mbushen lumenjtė...

  Nėse njė ditė, ti Diellzė e dashur
  s“munde tė jepesh ngrohtėsi,
  vetėm njė moment rrezet i ndale,
  sa tė gjesh vend nė pėrjetėsi...

  Me shpejtėsi ti u ngjite atje lart,
  siē dinė tė ngjiten vetėm perėnditė,
  ndriēove engjėjt qė ty tė prisnin,
  natėn me yje e bėre ditė...

  Dhe ja tek je tash nė pavdekėsi,
  e ngjitur lart nė qiellin blu,
  Shqipeve Engjėj iu rri pėrbri,
  tė iu japėsh jetė me sytė e tu...

  Lexon e qeshė me gjyshin tėnd,
  sa miq tė tjerė tė janė shtuar,
  oj Diellzė e artė, qė nuk njeh dimėr,
  qė kurrė s“do tė ndalesh pa na ndriēuar...


  Kushtuar engjėllit tė pėrjetėsisė Diellza Berisha...
  me frymėzimin e njė poeteje dhe me ndjesinė
  e njė prindi.
  U prehtė nė paqe engjėlli i artė!
  Me shumė respekt dhe dashuri miqėsore pėr familjen
  dhe veēanėrisht pėr babagjyshin, mikun Adem Berisha!

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:32

  Shkruan: Ermira Masha
  13 vjeēare , Bristol - Angli

  D I E L L Z A SERAFIN

  Kur shikoj
  te faqja jote,
  ėshtė njė vajzė
  shumė bukuroshe,

  Sa shumė qė lexoj
  kureshtja mė shtohet
  dhe vazhdoj...

  Diellza, quhet ajo
  e bukur si engjėll,
  por me ne nuk ėshtė
  veē e dimė se na dėgjon.

  Pse zoti u tregua i ashpėr me ty
  xhaxhi Adem?

  Mbesėn e bukur
  dhe tė mirė
  e mori nė
  gjirin e vet.

  Nė parajsė ajo ėshtė
  dhe ty tė mbron,
  ti shikon nga lartė
  dhe pėr ēdo gjė tė ndihmon.

  Fat tė mirė
  ti xhaxhi Adem ke,
  se pa engjėllin
  as tash nuk je.

  Tė mbron ajo
  ēdo herė,
  sa herė qė ti ke nevojė.

  Unė dua ta njoh dhe fort ta pėrqafoj,
  diēka t’i them :"ke njė gjysh qe tė kujton ēdo herė!"

  Sytė e saj tė vegjėl,
  fytyra e saj e bardhė,
  na bėn tė gjithėve
  pėr tė qarė.

  Xhaxhi Adem
  ti pranė ne na ke,
  tė duam si gjysh
  qe tė gjithė ne.

  Pėr ēdo gjė qė ke nevojė
  mbėshtetjen tonė e ke,
  e ke nė dorė.

  Pranė ne na ke
  tė gjithėve na vije keq
  qė mbesa jote u tret kaq e re.

  Ajo, engjėll tashmė ėshtė
  dhe ēdo njeri tė mirė tash e mbron.

  Ty ēdo natė tė shikon,
  kur ti bije nė gjumė, me dorė ta bėn.

  Yllin mė tė bukur ti shiko
  por me Diellzen mos e krahaso.

  Asgjė nuk ėshtė mė e bukur
  nga ajo ē’ėshtė e jotja.

  Diēka Diellzes po i them:
  "gjyshin tėnd mbroje
  sa tė kenė jetė”!

  Shkruar nga “MILKA” (Ermira Mashsa)
  01:54 25/06/07
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:33

  Rrebelja : Mirjeta Shala, Gjakovė :

  BUZĖQESHJA E SHUAR

  Njė lajm i kobshėm tronditi botėn,
  zogjtė e malit mė nuk kėndojnė,
  lotėt e nėnės shpuan edhe tokėn
  pėr Diellzėn e vogėl tė gjithė vajtojnė.

  Ti shpejt u largove nga kjo botė
  e shkove atje ku vetėm engjėjt shkojnė,
  neve na le tė lahemi nė lot
  vetėm me kujtimet tuaja tė jetojmė.

  Bashkė me buzėqeshjen tuaj
  edhe buzėqeshja jonė u shua,
  bashkė me gėzimet tuaja
  edhe gėzimi jonė u largua.

  Mė pranvera nuk vije si dikur
  e as lulet nuk kanė pėr tė lulėzuar,
  as bilbili mė nuk ka pėr tė kėnduar
  nga sot, ēdo gjė ka ndryshuar.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:33

  Arlind Gashi, kl. VI-tė fillore – Lipjan :

  KERUBIMI

  O engjėll nė krahėt e Zotit!
  o yll i gjithėsisė qė shndrin,
  ti je rrezja e Perėndisė,
  ti zbukuron edhe gjithėsinė.

  Nėna ty tė lindi
  si njė rreze diellore
  e toka e zezė qė tė mori
  tė ka krijesė hyjnore.

  Je shkėndija e ndezur
  nė zemrat tona prore,
  je vetė qielli i kaltėrsisė,
  ti je njė bukuroshe pėrrallore.

  Je simfonia e shkruar
  nė nota e pentagrame,
  je boria e anijeve gjigante
  qė ēajnė dete dhe oqeane.

  Motėr si unė, mbesė si babushi Adem
  mė tė mirė kush mund qė tė ketė?
  shpejt na ike nga kjo botė
  por nė zemrat tona ke mbetur pėr jetė.

  Diellzė, mua dhe babushit Adem
  na ėshtė bėre njė padrejtėsi,
  kur neve na le nė tė zezėn tokė
  e ti shkove diku nė gjithėsi.

  Dy zemra qė ndizen flakė
  tė kujt ato mund tė jenė?
  pėrgjigjja ėshtė shumė e saktė:
  e imja dhe babushit Adem.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:33

  Lisiana Demiraj - Tiranė :

  PĖR DIELLZEN

  Kur lindjes i vinte keq te tė lindte
  Ishte kohe tjetėr ajo…
  Ashtu veē i vinte keq
  pa e ditur pse
  se vdekja s’do e mendonte dhimbjen
  qe ne zemrat e lodhura le…
  O engjėll i vogėl a na dėgjon
  se veē pėr ty po thurim vargje sot,
  ne zemėr ne do te kemi gjithmonė
  buzėqeshja jote e mire me ne jeton…

  Ajo jeton, ėshtė veē bukuroshja e fjetur..
  29. 06. 2009.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:33

  Loresa BERISHA - Tetovė:

  DIELLZĖ, PSE DUHEJ TI TĖ VDISJE?!
  engjėllusha e motrės,

  Pėr ty lus perėndinė tė ketė mėshirė
  Diellzė o engjėll i dashur
  mė je shumė e shumė e mirė.
  Ndjeva boten se ē’u nda ne zemrėn time
  ne copėza e grimca,
  ah sa pak jetė me gėzime,
  sa shumė vuajtje e lėndime.
  Sa shumė duron shpirti
  sa vėshtirė pajton trupin...

  Tė qoftė i lehtė dheu o engjėll i dashur
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:33

  Shkruar nga Irena Haska – Tiranė :
  28. 05. 2007.

  Titulli: 28 Qershori Njevjetori i vdekjes se
  me te dashurės sonė Diellza Berisha
  Thu Jun 28, 2007 6:22 am

  DIELLZA E DY BOTĖVE

  Ti tashmė je njė engjėll,
  diku atje lart,
  mungesa jote ndihet kudo,
  rreth e pėr qark.

  Si sot ti nga kėtu ke ikur
  dhe ke lėnė tė dashurit tu
  qė lart drejt qiellit shikojnė
  e me lot nė sy tė thonė:

  O yll qė prej andej ti shndrij
  dy botėve t’u japėsh shkėlqim,
  njėrės qė tashmė e le nė zi
  dhe tjetrės atje nė amshim.
  _________________
  Dhimbja ,tragjedia dhe urrejtja
  shpejt ose vone kalojnė,
  mirėsia ,kujtimi dhe dashuria
  janė te pėrjetshme
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:34

  Sonila Memoci(**GISHTĖZA**) pėr Diellzėn :

  ENGJĖLL ERDHE, ENGJĖLL SHKOVE

  Erdhe si njė engjėll nė kėtė botė
  botė mizore por e ngrohtė
  E gjithė njerėzia ty tė donte shumė

  Ishe shpirti i shpresės
  ishe rreze drite
  ishe gėzim i jetės

  Si engjėll erdhe
  nė kėtė jetė
  e tek engjėjt shkove
  Midis engjėjsh
  do mbetesh pėrherė.
  e dashura jonė Diellza.

  ---------------------------
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:34

  Me shume dashuri pėr ty
  Gishteza/Sonila Memoci, Belgjikė

  Z E M Ė R B A R D H A

  Do doja tė thosha dy fjalė:
  Jeton nė zemrat tona
  E bukur si gjithmonė
  Lloj i veēantė nė botė
  Zemėrbardha jonė
  Ah .....jetė e padrejtė.
  Sonila MEMOCI
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:34


  Shaban Cakolli
  ---------------
  DIELLZĖ 0J ENGJĖLLUSHĖ

  Serafin engjėll i zgjedhur
  pėr ty shumė lot do tė kisha derdhur,
  por nuk duhet tė qajmė jo
  se as Zoti tė dobėtit nuk i do.

  Ti jeton o yll i dritės
  nė ēdo varg tė Adem Berishės,
  vajza ndjehet si mbretėreshė
  kur shkruan gjyshi pėr mbesė.

  Porsi lulja kur ēelė nė agim
  erdhe hyre nė vargun tim,
  vjen plot dritė porsi shkėndi
  hijeshon vargjet nė poezi.

  Hijeshon kopshtet me lule t“njoma
  si vyshkė vapa as si thanė bora,
  sa herė shkruaj pėr lule tė njoma
  mė thahet goja, mė dridhet dora.

  Zoti i madh ty tė bekoftė
  ne pėr ty do mbahemi tė fortė,
  dikush nesėr, dikush sot
  qė tė gjithė do vijmė nė atė portė.

  Njomzė e xhaxhit plot gjallėrim
  pėrherė do mbetesh nė vargun tim
  deri sa tė shihemi nė amshim.

  Lexues tė nderuar,
  nėse ndonjėherė e kam pasur rėndė tė shkruaj, atė peshė e ndjeva sot kur fillova tė shkruaj kėto vargje pėr ENGJĖLLUSHEN DIELLZĖ.
  E ndjeva njė dhimbje nė krahnor dhe nga brendia dukej sikur gufonte njė llavė vullkani!
  Megjithatė, ndjeva obligim dhe vendosa qė edhe unė tė thur disa vargje pėr kėtė lule tė bukur, lulen mė tė bukur tė pėrjetėsisė ku siē thotė edhe vetė baca Adem nė njė strofė tė poezisė sė tij, "Premia":
  "Kėtė lajm tė zi po tė merrte dielli
  pėr njė ēast dritėn do e ndalte,
  obligim kish ndaj kėtij ylli
  njė minutė dhe ai t’ia falte".

  Kėtė shpirt tė njomė qėllimisht e quajta "Serafin" sepse serafinėt janė engjėj qė perėndia i zgjodhi tė jenė nė fronin e tij. Ata janė engjėj qė janė vigjilentė dhe me shumė palė krah e sy tė cilėve nuk iu shpėton asgjė nga vėshtrimi.
  Diellza na vėshtron neve, jeton me ne, jeton nė shpirtrat tonė , nė poezitė tona tė cilat nuk do vdesin kurrė.
  Baca Adem duhet tė krenohet qė kishte fatin tė ishte gjysh i kėtij engjėlli, kurse juve tė cilėt/cilat gjetet kohė dhe vullnet tė thurni vargje pėr Diellzen, zoti ju bekoftė dhe stolistė me gjithė tė mirat qė ai ka.
  I juaji Shaban Cakolli, me qėndrim tė pėrkohshėm nė Gjermani.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:35

  Edona rexhepaj : dona_kica@hotmail.com :
  Pėrshėndetje
  Pėrmbajtja:

  Fillimisht uroj tė jeni mirė ju dhe familja juaj dhe uroj tė keni njė ditė tė qetė dhe tė hareshme!!
  Unė mirė jam, po merrem me studimet ... arsyeja qe po ju shkruaj ėshtė shkrimi i disa vargjeve pėr Diellzen njė ditė kur po e mendoja shumė dhe duke e menduar kam ndjerė dhimbje dhe nė tė njėjtėn kohė edhe lumturi qe nė kėtė botė erdhi si njė engjėll dhe si njė engjėll iku. Mos ndjej pikėllim sepse ju e dini mė sė miri sa shumė vuajtje na servon jeta, tė paktėn Diellzen e ka kursyer zoti i madh nga ato dhe i ka dhėnė privilegjin e tė jetuarit me engjėjt!!!

  ENGJĖLLIT TIM

  Horizont i ngushtuar
  Fryma me zihet
  Shi i rrėmbyeshėm troket nė xham

  Errėsira ka mbėshtjellė ēdo gjė
  Me velin e saj tė zi
  Unė nė skaj tė botės strukur
  Diellezėn time mendoj...

  Ditėn qė ike
  Tokės njė plagė iu shtua
  Qiellit njė festė
  Qė engjėllin nė krahėt e tij shtrėngoi

  Vetmia mori fjalėn
  Shpirti puthi trishtimin
  Vdekja tė thirri
  Nė shtratin e saj tė akullt tė pushosh
  Larg nga turma e tė pėrvuajturve.

  Si njė anije nė stuhi
  Orvatem shtigjeve tė jetės
  Lutjet e mija trazojnė zemrėn e
  Detit
  Britmat e mia tundin
  Tokėn
  Zėrin tim e njeh
  Heshtja
  Heshtja e kupton dhimbjen time
  Asaj i flas edhe kur bota fle

  Njė ditė,

  Njė ditė
  Rrugėt e mia do mė ēojnė tek ti
  Do tė shtrėngoj fort
  Pėrqafimi jonė do tė jetė
  Figurė e ngrirė nė kohė,
  Nė pėrjetėsi !

  Njė ēast...

  Njė ēast tė vetėm
  Dua t’i mbyll sytė dhe unė
  Asgjė tė mos ndjej

  Vdekja nuk ėshtė humbja mė e madhe
  Nė jetė
  Tė vdesim pėrbrenda derisa jetojmė
  Ėshtė vdekje e dyfishtė

  Nuk dua tė ndjehem kėshtu, jo, jo
  Krenaria ime ėshtė mė e madhe se pikėllimi
  Dashuria ime ėshtė forca ime

  S’ do lejoj jetėn tė mė mposhtė
  Tė mė hedh pamėshirshėm
  Shkėmbinjve tė thepisur
  Tė vuajtjes
  Jo
  Jam asht i fortė unė

  Jeta ime ėshtė luftė

  Unė, ushtar i kohės sė pakohė
  Do ngre lapidar dashurie nė emėr tė dashurisė
  Se unė e desha pėrtej Vdekjes engjėllin tim
  Do ngre lapidar lotėsh tė kristaltė
  Se unė qava me shpirt pėr engjėllin tim
  Diellza ime, frymė e shpirtit tim
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:35

  E d o n a R e x h e p a j

  nga (Edona) 20 Mar.2008 at 22:34

  ASAJ QĖ IKU

  Dallgė e trazuar lozė me erėn
  Ikje e saj ēmėndi kohėrat plot egėrsi
  Enigmė e fatit pamėshirshėm mė goditi
  Lakuriqėsi e jetės tallet me ironi
  Lermėni tė hy nė varr edhe unė
  Ėndrrat nė mbeturina historie le tė mė harrohen
  Zogjtė do tė kenė ikur larg pastaj
  Asaj, nė vjeshtėn e vonė, ngadalė do t’i afrohem!

  Kotelja(Edona)
  Admin

  PERĖNDIM I HESHTUR
  Dalėngadalė po binte muzgu
  Ishte hera e parė kur mbrėmja ndjeu mungesėn tėnde
  Endėrrat nė gjumė u pėrkundėn para se tė binte nata
  Lindje mė s’do kishte se dielli pėrgjithmonė po perėndonte!
  Lutesha tė shihja veē edhe njė herė lodrimin prej drenushe
  E ata sy margaritarė tė shkrinin ajsbergun qė mes akrepash pushonte
  Zėrin tim e mbyti heshtja, tani veē nga imazhi yt mrekullohem
  A thua nė sytė e tu tė kenė harruar diellin stina qe pėrjetė tė mė ngrohte?
  _________________
  Nėse pėr boten je asgjė, e gjithė bota je pėr dikė!

  Ishte dimėr i gjatė ky, sikur jetoi pėrjetėsisht!
  Akulli ka mbushur te ēarat e jetės, blerimin ka flakur tutje...
  Hap dritaren ne mėngjes, bora bie ne toke pa u ndjere, qetėsi pėrmbytse!
  Kėrkoj njė zė, kėrkoj njė fjale... rreth meje askush, ē' trishtim!
  Dua te marr fryme, te mbush mushkėritė me ajrin e lumturisė qe me falje ti!
  Dua te tė shtrėngoj fort, te ndjej zemrėn qe me qohet peshe nga gėzimi qe veē sytė e tu ma falnin! Pastaj dua te shėtisim bashke ne natyre, ta dėftoj jetėn dhe margaritarėt e saj, por edhe pėr njė mijė mjerimet qe ka, qe sa here vijnė, trishtimin sjellin me vete. Dua te tė bej njė Amazonė te vėrtete! Te bėsh hapa te mėdhenj nė jete!
  Dua... !
  Dua ti mbyll sytė. Te ėndėrroj sikur je kėtu. Sikur ke shkrire akujt e te ftohtin. Sikur ke sjelle diellin, Diellza ime! Sikur lulet te kenė shpėrndarė polenin ngado. Sikur buzėqeshja jote te kenė pushtuar botėn, tė kenė zhdukur dhimbjen, largėsitė dhe mallin... Do flakja tutje ēdo gjė veē te dėgjoja zėrin tėnd prej kanarine, te ledhatoja flokun tėnd prej mėndafshi, te puthja duart tua te vogla e te bardha... e bardha ime, e ėndėrrta ime!
  Tik-taket mezi lėvizin, janė rėnduar aq shumė... unė mbyll dritaren me sytė e ulur pėrtokė, sikur dua ti them jetės: c' faj po paguaj qė po ma bėn gjithė kėtė?!
  Gjendem mes katėr muresh. Shoh pėr rreth, ndjej te ftohtin ne palce, ndjej se me ėshtė shembur bota mbi koke! Pse nuk futesh nga ajo dere, siē beje dikur, te me pėrqafosh njė here te vetme dhe pastaj kthehu prapė ne qiellin tėnd, tek engjėjt e perėndisė! Ēfarė t’i them zemrės qė po mėrzitet kaq shume pa ty? Ēfarė tė iu them lotėve, qe dalin pėr ty? Ēfarė ti them
  familjes, e cila nuk di te gėzojė qė kur ike ti?
  Shtrihem, sikur te mos kem dėshire te ngrihem me! Sepse me e madhe se
  jeta ėshtė dėshira pėr te tė pasur pranė, engjėlli im! Ti ishe gėzimi im kur hapja sytė ne mėngjes, ti ishe parajsa ime kur bashke me mbrėmjen vija ne shtėpi. Me ty jeta ishte e bukur!
  Ndjej se do te ēmendem, se nga nevoja pėr ty do te ēoroditem, se nga malli pėr ty do te digjem, se nga goditjet e jetės do te bėhem hi! Ah... vogėlushe!
  Veē sikur ta dije sa te vėshtire e kam!!!
  Ne ēdo hap je ti! Ne ēdo ėndėrr je ti! Ne ēdo lot je ti!
  Unė jetoj sikur te ishe kėtu. Te puth kur zgjohem, kujdesem pėr ty, me merr malli pėr ty kur jam larg dhomės ku ti mbyllje syēkat e vogla plot jete! Syēkat e kaltra! Te thella si deti! Vezulluese si dielli!
  Jam me ty ngado, sepse ti je brenda meje, fryme e shpirtit tim! Ne ēdo fėmije te lumtur shoh pak nga ty. Ne ēdo buzėqeshje ndjej ngrohtėsinė tende. Ne ēdo feste, festoj pėr ty! Kėshtu ka qenė qe kur ike... dhe kėshtu do te jete gjithmonė!
  Bota ime mban emrin Diell, mban emrin Yll!
  Ti je si zjarri qe me djeg. Ti je hėna qe i bėn drite netėve te mia. Ti je shpirti i shpirtit tim!
  Mėngjeset do te rendin njeri pas tjetrit, duke zhdukur netėt nga horizonti.
  Dielli do te lind e perėndojė pėrsėri, sa ne njėrin qosh te botes sa ne tjetrin. Lulet do te qelin ne pranvere, fluturat do te rrahin krahėt ne qiellin e kaltėr, pranė teje.
  Unė do te jem kėtu, ku ti mėsove fjalėn e parė, ku ti bere hapin e parė ne jetė! Do te jem kėtu, ku ndritje ti.
  E ti, edhe nga atje lart, vazhdon te na spėrkatesh me shkėndijat tua, vazhdon ti jepesh kuptimin jetės time, vazhdon te shkrish akujt e jetės, vazhdon te me jepesh fryme!
  Sa lakmi i kam qiellit qe te mban ne gji, sa lakmi u kam engjėjve me tė cilėt hedh vallen e parajsės, sa lakmi iu kam yjeve qe te kanė pranė! Por, e di ēfarė e dashur? unė nga kėtu shoh qiellin dhe e di kur je e lumtur, e di edhe kur qielli qan pėr mua - qe pa ty mbeta! Nga kėtu, kur bota fle, fshehurazi unė dal te shoh vezullimėn e yjeve dhe pėrpiqem tė gjej se cili prej tyre je ti! Dhe ti je secili! Dhe ti je ngado e kudo! Ndjeva qe buzėqesha lehtė! Ndjeva zemrėn qe me rrahu hovshėm, sepse unė jam i lumtur qe kam njė Diell timin, qe kam njė Yll, qe kam njė Hėnė! Unė jam i lumtur qe ti me fal buzėqeshje, ngrohtėsi dhe dashuri!
  _________________ Edona Rexhepaj
  Nėse pėr botėn je asgjė, e gjithė bota je pėr dikė!


  Sponsored content

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 2 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 22:14