Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:17

  LULJA LA LULISHTEN
  Autor
  Adem Berisha
  ademgjurgjeviku@hotmail.com


  Redaktor
  Kėze (Kozeta) Zylo

  Lektor :
  Halil Xani

  Kopertinėn dizajnoi
  Autori

  Thyerja kompjuterike
  Autori


  P Ė R K U S H T I M

  Ky libėr i kushtohet mbesės sime DIELLZA Agron BERISHA nė shenjė dhimbjeje e pikėllimi tė pashuar pėr humbjen tragjike tė jetės sė saj nė moshėn rreth njėmbėdhjetė vjeē, mu atėherė kur sapo filloi tė shijonte atė.
  Ajo ishte shpirti i shpirtit tim.

  P A R A T H Ė N I E E A U T O R I T

  Me kėto pak fjalė nė kėtė parathėnie, nuk dua qė shkrimeve tė pėrfshira nė kėtė libėr tė iu bėj ndonjė analizė e aq mė pak vlerėsim nga aspekti artistiko-letrar duke qenė se njė gjė e tillė mė sė paku mė takon mua si autor i njė pjese tė mirė tė kėtyre shkrimeve.
  Qėllimi im kryesor i tė shkruarit tė kėsaj parathėnieje ėshtė qė gjithė atyre tė cilėt kanė durimin dhe vullnetin e mirė pėr tė lexuar, do tė thosha kėtė fletushkė, pra lexuesve tė nderuar qė njėherėsh janė edhe vlerėsuesit mė meritorė, tė paanshėm dhe objektivė, para se tė lexonin atė, tė iu ofroj njė pasqyrė tė shkurtėr tė motivit dhe pėrmbajtjes sė saj. Pas shkrimeve tė mia nė pėrmbledhjet “Krenaria dhe pikėllimi” dhe “Pėrballje”, pėr tė ndėrprerė trendin e shkrimeve tė natyrės siē ėshtė shkruar nė ato pėrmbledhje dhe pėr tė ngulfatur idenė e tė shkruarit e tė kėnduarit nė forma mė tė ndritura, shpėrtheu njė motiv i ri shtesė si shtytės pėr tė bėrė disa poezi apo vjersha qė esencialisht nuk dallojnė edhe shumė prej njėra tjetrės, tė cilat pėrshkohen nga karakteri elegjik si njė prej formave tė letėrsisė e cila tek ne deri nė kohėt e fundit nuk ishte edhe shumė e pasur. Duke qenė se jeta ėshtė njė arenė lufte ku pa ndėrprerė luftohet me sprovat dhe sfidat e saja, shpesh ndodhin edhe gjėra tė cilat kushtėzojnė mėnyrėn e sjelljes, punės dhe vet jetės sė njerėzve, siē janė nė shumė raste edhe fatkeqėsitė e shkaktuara nga vet faktori njeri e veēmas nga njė numėr tė rinjsh tė papėrgjegjshėm qė ngasin makinat ne shume raste edhe duke mos poseduar patentė shoferi. Si pasojė e veprimeve tė kėtilla edhe unė si gjysh kisha fatin e keq kur nė aksident komunikacioni humba mbesėn time tė dashur, Diellzen e cila ende nuk kishte mbushur njėmbėdhjetė vjet, tė cilės i kushtova ciklin e parė tė librit,“Kuptoje dhimbjen time”.
  Ky rast tragjik mė mori me vete gjithė idetė siē kam potencuar edhe nė vargjet :

  “Ide mė s’mė ka mbetur
  tė shkruaj as tė kėndoj,
  pa ty qė tashmė mė ke tretur
  jetėn nuk mund ta imagjinoj.”.
  (... Fjalė tė fundit)

  Kjo humbje ishte faktor kyē pėr tė zbrazur tėrė llavėn vullkanike nga brendia ime shpirtėrore nė formė vrushkujsh elegjikė por edhe njė shpresė qė sadopak tė ndikohet tek shumė njerėz e veēmas tė rinj tė cilėt do tė duhej vetėdijesuar para se ata vet tė bėhen prindėr apo gjyshėr. Shpresoj qė vargjet nė vazhdim sadopak do tė prekin ndėrgjegjen e gjithė ngasėsve tė makinave kur tė kihet parasysh se:

  “Kėtė lajm tė zi po tė merrte dielli
  pėr njė ēast dritėn do e ndalte,
  obligim kish ndaj kėtij ylli
  njė minutė dhe ai t’ia falte.
  . . .
  “Tė gjithė zogjtė kėngėn do tė ndalnin,
  sė kėnduari do tė pushonin,
  njė ditė zi pėr tė do tė mbanin,
  nė vend tė kėngės do tė vajtonin.
  (...Premia)

  “Lumenjtė rrjedhėn kanė ndalur sot,
  duket sikur edhe ata do tė shterojnė,
  uji iu ėshtė shndėrruar nė lot
  vallė, edhe lumenjtė mund tė lotojnė?!
  (,,,Ē’do tė ndodhė sot?!)

  Por edhe ato:
  “Shumė zemra sot do tė pėlcasin
  si bombat kur eksplodojnė,
  nė kupė tė qiellit do tė bėrtasin
  zgjohu! Zgjohu! Oooj Diellza jonė”!
  (po aty)

  Si ēdo herė qė e kishim nė traditė, as tash nuk mungon bashkėndjesia dhe solidariteti i bijave e bijve dhe motrave e vėllezėrve anė e mbanė globit kėshtu qė pas publikimit tė shkrimeve tė mia kushtuar kėtij engjėlli te tė dy botėve nėpėr forume e faqe tjera shqiptare tė internetit, vėrshuan me shkrimet e tyre duke i kushtuar edhe ata vargje qė burojnė nga thellėsia e shpirtit dhe zemrės sė tyre.
  Njė numėr syresh i mblodha dhe nxora ciklin e dytė tė kėtij libri, “Zemėrbardhėt pėr Diellzen”. Kanė shkruar poetė e jo poetė, djem e vajza dhe moshatarė tė Diellzės tė cilėt mė sė rėndi e kanė pėrjetuar humbjen e bashkėmoshatares sė tyre.
  Vlen pėr tė theksuar vargjet e poetit Shaban Cakolli kur thotė:

  “Njomzė e xhaxhit plot gjallėrim
  pėrherė do mbetesh nė vargun tim
  derisa tė shihemi bashkė n’amshim”.

  Por edhe fjalėt e tij:
  “Lexues tė nderuar, nėse ndonjėherė e kam pasur rėndė tė shkruaj, atė peshė e ndjeva sot kur fillova tė shkruaj pėr engjėllushen Diellzė. Ndjeva njė dhimbje nė kraharor dhe nga brenda sikur gufonte njė llavė vullkani”.

  Edona Rexhepaj nga Prishtina ndėr tė tjera shkruan:
  “Errėsira ka mbėshtjellė ēdo gjė
  me velin e saj tė zi,
  unė nė skaj tė botės strukur
  Diellzen time mendoj...”.

  Ndėrsa shkrimtarja dhe veprimtarja e njohur nga Nju Jorku, Kėze (Kozeta) Zylo midis tjerash shkruan:
  “O Diellzė e artė
  qe me fiejza dielli ngrohe shpirtin tim
  si engjėll mė shfaqesh kurorė artė
  nga sytė e tu bota merr shkėlqim”.

  Kurse poetja e mirėnjohur nga mėrgimi, pėrkatėsisht Gjermania,
  Alma Papamihali nė poezinė kushtuar Diellzės, midis tjerash thotė:

  “Nėse njė ditė nuk u ndje dielli,
  ndodhi veē pak, pėr njė moment
  pėr aq sa ujė kėrkonin fushat,
  pėr aq sa lotėt mbushėn lumenjtė...”.

  E unė pėrmes pak vargjeve konstatoj se :

  “Ai qė nė sfida e vuajtje tė jetės
  tė pėrvuajturin ngushėllon e i del karshi,
  mė e lartė se maja e kullės sė Babilonit
  ėshtė qenia dhe humanizmi i tij”.

  Dhe pėr fund mė mbetet vetėm tė Ju udhėzoj drejt brendisė sė librit dhe falėnderimit publik drejtuar gjithė atyre qė bashkėndien me mua dhe familjen time e nė ēfarėdo mėnyre na ngushėlluan. Njėherėsh dua qė tė falėnderoj lexuesit e nderuar pėr durimin dhe kohėn e tyre tė ēmuar qė i kushtuan kėtyre shkrimeve tė mia, tė cilėt kanė edhe tė drejtėn e komentimit dhe shprehjes sė pikėpamjeve tė tyre lidhur me tė njėjtat e tė cilat komente dhe pikėpamje nė ēdo rast unė i mirėpres dhe respektoj.
  Autori: Adem Berisha
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:18

  CIKLI I PARĖ
  KUPTOJE DHIMBJEN TIME

  VAJZA DHE MIKU

  Njė ditė Diellza e vogėl
  kur doli nė qytet,
  ndaloi nė librarinė nė kodėr
  tė gjente mikun e vet.

  Si vajzė e edukuar
  librashitėsin pėrshėndetė,
  mė gjej tha mikun tim tė ēmuar
  tė lutem sa mundesh mė shpejtė.

  Librashitėsi nga njė qoshe
  shikon pak si me habi,
  vajzė moj bukuroshe
  ēfarė miku kėtu kėrkon ti?!

  Ty oj pėllumbeshė e bukur
  xhaxhi nuk po tė kupton,
  mė bėj pak mė tė qartė tė lutem
  qė xhaxhi tė ndihmon.

  Po, vajza drejtoi shikimin,
  pėrgjigjja ėshtė e lehtė:
  mik mė tė madh se librin
  askėnd nuk kam nė jetė.

  Ma gjej pra tė lutem
  Kryeveprėn, “Lahuta e Malėsisė”,
  askush si At Gjergji e Naimi
  s’mė flet pėr tė mirat e Shqipėrisė.

  Pėr mua kjo qenka punė e lehtė
  ndaj, xhaxhi nuk tė le duarthatė,
  t’i bėsh ti mbi njėqind vjet,
  nė jetė tė kesh shumė fat.

  Kėshtu diellzusha e vogėl
  mikun shpejt e gjeti,
  me ‘i lamtumirė tė ėmbėl
  librashitėsin pėrshėndeti.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:18

  VIZITĖ QĖ FRYMĖZON

  Papritmas Diellza u ndal
  babushit t’i lutej njė ditė,
  Kompleksit Memorial
  t’i bėnin njė vizitė.

  Pa kurrfarė ngurrimi
  dėshira iu kishte plotėsuar,
  tri herė kėrceu nga gėzimi
  kur kėtė e kishte kuptuar.

  Dukej sikur fluturonte
  si flutura nė pranverė,
  luleve qė nga larg shikonte
  nxitonte tė iu merrte erė.

  Shikoi shumė lule tė njoma
  Kompleksin qė zbukuronin,
  vendit e ditėve tona
  krenarinė ua shtonin.

  Lule qė nuk vyshken
  stolisnin kėtė tokė,
  si ari qė nuk ndryshket
  mė tė mirat nė kėtė botė.

  Dėshmorėve qė dhanė jetėn
  e kėtu prehen nė qetėsi,
  diellzusha me gjithė zemėr
  IU brohoriti, LAVDI !!!

  Kur duhej pėr t’u ndarė
  me afsh puthi lapidarin,
  si shumė herė mė parė
  kėndoi pėr Adem Jasharin.

  E mbushur me zemėr plot
  babushit i thotė ca fjalė:
  pėrse edhe mua ky zot
  nuk mė bėri djalė?!

  Edhe unė si kėta trima
  pa frikė do tė luftoja
  do tė shkrepja si vetėtima
  atdheun tim tė mbroja.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:18

  LULJA LA LULISHTEN

  Nė ditėn qė sapo kishte nisur
  prej shumė vitesh mė parė,
  kopshti im ishte stolisur
  me njė bukuri tė rrallė.

  Njė ditė plot me diell
  ende mirė pa u gdhi,
  njė lule e shkėlqyer
  nė kopsht mė kishte mbi.

  Pėr kėtė dhuratė qė mė vinte
  sa s’bėnte mė u gėzova,
  si rreze dielli ndrinte
  Diellzė kėtė e pagėzova.

  Mė e mira ndėr shoqe ishte
  kopshtin mė zbukuronte,
  aromėn qė ajo kishte
  ēdokush e lakmonte.

  Shtatė vjet kur kishte mbushur
  kopshti s’i mjaftoi,
  shpejt e shpejt si flutur
  nė lulishte tė shkollės shkoi.

  Nė lulishte tė shkollės fillore
  rritej nga njė pėllėmbė nė ditė,
  me shoqet e saja pėr dore
  lulishtes i jepte gjallėri e dritė.

  Si njė engjėll qė jetonte nė tokė
  midis lulesh shtatin e vet lėshonte,
  ngado qė shkonte me shoqe e shokė
  njė pėllumb i bardhė e shoqėronte.

  Gjithė shoqet pėr rreth qė kishte
  me zemėr e adhuronin,
  pėr bukurinė qė s’e fshihte
  tė gjitha e pėrgėzonin.

  Por njė ditė qershori
  vije njė lajm i zi
  lulja njė tjetėr drejtim mori
  e iku diku larg nė gjithėsi.

  Kopshti dhe lulishtja
  tė varfra tash kanė mbetur,
  lulja mė e bukur qė kishin
  tjetėr lulishte kishte gjetur.

  E tash, mbase nga njė tjetėr botė
  mesazhe na dėrgon,
  pėr mua thotė mos derdhni lot
  kujtimi im, prore ju shoqėron.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:19

  HALLKĖ E KĖPUTUR

  Vėshtroj kėtė ditė tė Shėn Gjergjit,
  natyrėn se ē’kishte mbuluar blerimi.
  Nga zemrat e kalamajve si engjėj
  furishėm kishte shpėrthyer gėzimi.

  Djem e vasha si pėllumbesha
  pa prā kėndojnė, lozin e hedhin valle,
  tufa-tufa si qengjat kur i ruan baresha
  vėrshojnė male, kodrina, fusha e livadhe.

  Ditėve tė ngrohta pranverore
  shijojnė bukuritė e rralla tė atdheut,
  tė stolisur janė me mirėsitė e tyre hyjnore
  dashurinė e kanė si zjarr tė Prometheut.

  Njė hallkė tė valles tė kėputur e kanė
  gjatė gjithė kohės derisa bashkė gėzojnė,
  por, njė shpresė dhe bindje i mbanė,
  engjėllushen Diellzė pėrsėri tė takojnė.

  Kėtė ditė, simbol tė jetės e gjallėrisė
  edhe Diellza tė gėzojė do tė donte,
  nė Shėn Gjergjin e parė pas Pavarėsisė
  me shoqe e shokė lirinė tė shijonte.

  Por, ajo iku pa dėshirėn e saj,
  shoqet e shokėt i la tė pikėlluar,
  gjithė tė dashurit i mbyti nė vaj
  e babushin me zemėr tė pėrvėluar.

  Ai mė nuk shijon erėn e luleve
  sepse lulja mė e bukur i mungon,
  as kėngėt e bukura tė bilbilave
  veshi e zemra mė nuk ia duron.

  Sytė i janė mjegulluar deri nė verbėri
  nga lotėt si shi qė tė ndalur nuk ka,
  shpirti e zemra nuk gjejnė dot qetėsi
  e shkuara, prapa nuk kthehet mė.

  E jeta vazhdon me vrazhdėsinė qė ka
  si njė teatėr ku drama mbizotėron,
  me gėzime e hidhėrime sa s'bėn m mė
  ku shumėkush qanė, pakkush kėndon?!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:19

  KUR GĖZIMI HUMB KUPTIMIN

  Papritmas qielli zu tė ngryset,
  dielli sikur humbi shkėlqimin e tij,
  dukej se bota do tė pėrmbyset,
  ēka po ndodhte nuk dinte njeri.

  Boritė e makinave nuk kishin tė ndalur.
  Zemrat zu t’i kapte shtrėngimi.
  Gjallėrinė qyteti kishte flakur,
  pėr njė ēast, gėzimit i humbi kuptimi.

  Zogjtė u ngujuan nėpėr foletė e veta,
  si tė mpirė njėri-tjetrin shikojnė,
  pėr bilbilin qė i kishte mbaruar jeta
  edhe ata zunė tė qajnė e vajtojnė.

  Engjėllusha Diellzė kishte ikur,
  me vrap kishte shkuar nė tjetėr botė.
  Nė krah tė dallėndyshes kishte hipur
  pėr tė zbritur nė krahė te tė madhit zot.

  Unė desha tė them pak fjalė:
  “bota mbeti pa njė engjėll tė saj”.
  Por, fjala si gur nė grykė m’u ndal,
  nuk kishte mė tė folme, kishte vetėm vajė.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:19

  MARGARITAR NĖ VETE

  Si lum qė pėrshkon fushat e qetas gjarpėron
  tė bėn tė mos i ndahesh,tė tėrin tė pėrvetėson.
  Si bora kur zbardhon Bjeshkėt e Kelmendit,
  rrugės kur kalonte, bukuri i jepte gjithė vendit.

  Tė gjithė kishin dilema nga vinte kjo mrekulli,
  a mos ėshtė vet Dielli me ngrohtėsinė e tij?
  A mos ėshtė hėna atėherė kur ėshtė e plotė,
  apo ėshtė njė engjėll qė zbukuron kėtė botė.

  Tė gjithė i dinė emrin por engjėllushė i thonė,
  si Dielli qė ndriēon botėn, ishte Diellza jonė.
  Ndonėse me shpejtėsi diku larg ka tretur,
  margaritar nė vete pėr tė gjithė ne ka mbetur.

  Kujtimet mė tė mira qė ruajmė nė veten tonė
  thesar i ēmueshėm pėr ne do tė jenė
  gjithmonė.
  Ato janė tė shenjta siē ishte edhe Diellza vet
  qė pak jetoi nė kėtė botė, jo plot njėmbėdhjetė vjet.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:19

  FRESKI SHPIRTĖRORE

  Me ata sy tė zi si rrushi
  nga lart qė na shikon,
  zbrit poshtė tek babushi
  ky shpirt mė nuk duron.

  Ti ishe si flamuri
  qė lart mbi ne valon,
  pėrherė tė shndrinte nuri
  sa shumė tash na mungon.

  Ti ishe porsi puhia
  qė shpirtrat na i freskonte,
  ti shėroje gjithė plagėt e mia
  askush nė tė mirė nuk ta shkonte.

  Kurrė jo s’i thoshe babushit
  e as kėshillave tė tij,
  si kokrra ishe e rrushit
  nė mė tė mirėn hardhi.

  Tash kur shikoj foton tėnde
  sa bukur mė je stolisė,
  engjėlli mė i bukur i kėsaj ane
  je mes engjėjve tė perėndisė.

  E ti diellzushė e dashur
  nga jeta nė amshim,
  pėr ne me zemėr tė plasur
  tash ruan njė shpėrblim.

  Njė shpėrblim tė madh
  qė zoti ty tė kishte dhėnė,
  ditėn tė na ngrohėsh si DIELL
  natėn tė na ndriēosh si hėnė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:20

  PYESJA VETEN TIME

  Kėto ditė pyesja veten
  se ē’po ndodh me mua,
  si tė tjerėt pse nuk e kam jetėn
  lotėt, pse mė rrjedhin si krua?

  Lulja e kopshtit tim
  pse ka nisur tė vyshket,
  pse kjo zemėr me aq nxitim
  paska zėnė tė ndryshket?

  Pyesja veten time
  pse mė nuk mė kėndohet,
  pse mė e dashura ime
  pranė meje mė s’afrohet?!

  Si shqiponjė qė isha
  pse tash s’mund tė jam?!
  pa mė tė dashurėn qė kisha
  jetėn jetė, tashmė nuk e kam.

  Ku mbetėn pėrqafimet
  e thirrjet ooo babush!
  ku mė tretėn gėzimet,
  si Diellza, nuk mė gėzon askush.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:20

  SHUMĖ VAJ, SHUM LOT

  Shumė zemrave iu mungon gėzimi,
  shumė sy pa pushuar lotojnė,
  shumė yjeve iu ka tretur shkėlqimi,
  shumė lule mė nuk lulėzojnė.

  Shumė lule i ka tharė lufta
  me mizoritė ēnjerėzore,
  e shkretė pa to mė duket fusha,
  zemrėn e kam tė lėnduar prore.

  Kėngėt mė nuk dėgjohen si kėngė
  as yjet kur kėto interpretojnė,
  ahengjet mė ahengje nuk janė
  pa mė tė dashurit qė sot na mungojnė.

  Ndonėse lufta ishte famėkeqe
  me gjithė mizoritė e veta,
  po pse edhe nė kohė paqeje
  kaq ēmim absurd ka jeta?!

  Mbytet Diellza si engjėll
  pa mbushur njėmbėdhjetė vjet
  pėr t’ua helmuar zemrat
  gjithė tė dashurve tė vet.

  Pėr t’i bėrė ata tė mjerė
  e me zemėr tė shkrumbuar,
  kurrė tė mos kenė shend e verė
  festat, kurrė pėr tė mos festuar.

  Nė ēdo njėzetetetė qershor
  tėrė dhimbjen tė shkarkojnė,
  pėr kėtė lule e shpirt engjėllor
  me njė det lotėsh tokėn tė pėrvėlojnė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:20

  PĖRMBYTJE NĖ FESTĖ

  Kush do tė mė urojė festat
  qė vijnė e nuk kanė tė ndalur,
  kush do tė shuaj gjithė atė zjarr
  zemrėn qė flakė mė ka kallur.

  Kush kėtė zemėr shkretėn
  do arrijė tė zbus e qetėsojė,
  kush mund tė ėmbėlsojė jetėn
  tė cilėn tashmė nuk e jetoj.

  Unė kisha fatin e tė mjerėve
  ndaj nuk kam si tė festoj,
  festat nuk ua prish dot tė tjerėve
  ndonėse nė vete qaj e vajtoj.

  Atė dolli qė do e ngreja me ty
  tė helmuar do tė ngre unė sot,
  tė betohem pėr kėta dy sytė e mi
  pėr ty do tė vuaj pėr jetė e mot.

  Oooj krijesė hyjnore e tė Madhit Zot
  mbi shtatė palė qiej zoti qe tė lartėsoi!
  fshij babushit tėnd kėta lot
  botėn tė mos e pėrmbyt e pėrvėlojė.

  Ah diellzusha ime e dashur!
  tė puth nė dorė e nė ballė,
  shuaj zjarrin kėsaj zemre tė plasur
  botėn do e kaplojė po s’pati kush e ndalė.


  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:21

  LULJA E PĖRJETĖSISĖ

  Ah, ēfarė luleje unė kisha,
  mė tė mirėn nė kėtė botė,
  mė fatbardhi qė unė isha
  ajo lumturi, ku mė treti sot?!

  Aroma qė ajo kishte
  kėndshėm kundėrmonte,
  si ilaē zemrash qė ishte
  gjithė shpirtrat qetėsonte.

  Nektarin si njė lulebore
  tė tėrin na e shpėrndante,
  ėmbėlsinė e saj shpirtėrore
  pėr vete nuk e mbante.

  Nė kopshtin tim me lule plot
  fletėt kur i lėshonte,
  bukuroshe nuk kishte nė botė
  ajo qė nuk ia kalonte.

  Nė vazot e shkollės fillore
  gjithė shoqeve ua shkonte
  s’kishte kėnd as mėsonjėtore
  qė nuk e zbukuronte.

  Kur muzgu mbi tokė binte
  shndėrrohej nė yll,
  askush nuk mund tė dinte
  a ėshtė hėnė a diell.

  Bėhej yll mbi yje
  se vet ishte hyjneshė,
  si shqiponjė lartė mbi pyje
  vėshtirė tjetrėn tė gjesh.

  Zoti e solli nė kėtė botė
  si njė mrekulli,
  por, pa tė nuk i bėhej dot
  si engjėlli mė i dashur i tij.

  Tash s’ėshtė mė lule e tokės,
  ėshtė lulja e pėrjetėsisė,
  reze e dritė i jep gjithė botės
  ka bekimin e perėndisė.

  Nė mėngjes kur unė gdhihem
  nė shpirt kam njė mangėsi
  duar e zemėr nisin mė dridhen
  kafenė qė ti mė sillje, kur filloj ta pi.

  Jo, unė pėr kėtė s’dua tė jem fajtor
  sepse kėshtu ti vet mė mėsove,
  ēdo sekondė pa ty mė ėshtė orė
  o shpirt! pse kaq keq ma punove?!

  Ti ike pa mė thėnė lamtumirė,
  shumė shpejt u ngrite nė lartėsi,
  ndonėse zemrėn mė ke ngrirė
  yll mbi yje tash je nė gjithėsi.

  Unė jetoj me zemėr tė vrarė,
  ai qė isha tashmė kurrė nuk jam
  qe kur e kur nuk tė kam parė
  Oh-aaa-ah! Diellzė moj, ku tė kam?!!!

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:21

  EDHE YJET TĖ KANĖ ZILI

  Porsi njė yll drite qė ndonjėherė ėshtė parė,
  si lulja nė kopsht u rrite s’kishe ēifte tė gjallė.

  Ishe shtatselvi, kishe zė bilbili,
  e tėra ishe e bukur si lule trėndafili.

  Bukuri kishte gjithė rruga kur ti e pėrshkoje,
  bukuri merrte dhe shkolla nė tė cilėn ti mėsoje.

  Kur vije nga shkolla me librat nė dorė,
  shtėpinė e zbukuroje me faqet kuq si mollė.

  Vjershat e babushit me ėndje i lexoje,
  sa ēil e mbyll sytė pėrmendėsh i mėsoje.

  Me at zė bilbili kur i deklamoje,
  tė gjithėve na magjepsje sa bukur ia thoje.

  Me zgjuarsinė qė kishe do tė mahnitje botėn,
  shoqja jote e dytė vėshtirė tė shkelė mė tokėn.

  Ti na e shtoje forcėn, jetės i jepje kuptim,
  ti ishe burim kėnaqėsie, ti ishe ilaē pėr shpirtin tim.

  Edhe hėna kur ndriēonte nga qielli plot kaltėrsi,
  pėr bukurinė qė ti kishe edhe ajo tė kishte lakmi.

  Yjet e qiellit tė kanė zili se ti dritėn po ua merr,
  vdekja jote kaq e hershme, neve tė gjithėve na la nė terr.

  Sytė e mi qofshin verbuar vajza tė bukura tė mos shikojnė,
  nuk kam forcė pėr tė pėrballuar atė qė zemra nuk duron.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:21

  IKA E KERUBIMIT

  Ēdo vit pėlqeja shumė data
  qė ndėrronin pa mbarim,
  shumė prej tyre mė sillnin dhurata
  i prisja me shumė kėnaqėsi e gėzim.

  Dhuratat mė tė ēmuara
  qė ndonjėherė janė parė,
  mė vinin porsi fluturat
  kur fluturojnė mbi arė.

  Mirėpo, jeta ishte arenė lufte
  dhe njė labirinth nė vete,
  kishte edhe tė tilla humbje
  si fundosjet kur ndodhin nėpėr dete.

  Ajo nuk ishte pa mbarime
  por kishte edhe pėrfundim,
  mė pak kishte gėzime
  mė shumė kishte hidhėrim.

  Nė fund tė muajit qershor
  mė datėn njėzetetetė,
  jeta mė mori jetėn
  fare pa u pėrshėndetė.

  Kėtė ditė aq tė hidhur
  me forcė do ta mallkoj,
  Kerubimi* atė ditė mė ka ikur
  e mua pėr jetė mė la tė vajtoj.

  Atė do tė kujtoj me dhimbje,
  me vaj e me shumė lot,
  e kisha pjesė tė zemrės sime
  si njė engjėll nė krah te tė madhit zot.

  Tash mua mos mė fajėsoni
  nė kėtė datė pse nuk gėzoj,
  gėzimin dhe hidhėrimin mendoni
  vallė, mund bashkė t’i pėrballoj?!

  Le tė gėzojė e gjithė njerėzia,
  zemrėn nė dysh qė s’e kanė tė ndarė,
  unė bashkėjetoj me dhimbjet e mia
  pėrgjatė gjithė jetės qė nuk kanė tė ndalė.
  * Kerubimi = engjėlli qė ndodhet nė krah tė Zotit

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:22

  P R E M I A

  Rreth njėmbėdhjetė vite me radhė
  qė shkuan si tė ishte njė,
  kisha njė pėllumbeshė tė bardhė
  tė gjithė mė kishin lakmi.

  Kjo qenie e pėrkryer
  qė s’imagjinohej dot,
  ishte engjėll i shkėlqyer
  e vetmja nė kėtė botė.

  Shpesh herė i thosha vetės
  atė qė nuk mund t’i them sot:
  “ty tė kam kėnaqėsi tė jetės,
  njė premi nga i madhi zot”.

  Por, njė ditė shumė i papritur
  nė zemrėn time si njė shigjetė,
  vije njė lajm mė shumė se i hidhur
  se ajo, s’ėshtė mė nė jetė!

  Kėtė lajm tė zi po tė merrte dielli
  pėr njė ēast dritėn do e ndalte,
  obligim kish ndaj kėtij ylli
  njė minutė dhe ai t’ia falte.

  Sikur lumi tė kuptonte
  se ka ndodhur kjo fatkeqėsi,
  uji i Drinit do ndalonte
  nuk do ecte rrjedhės sė tij.

  Tė gjithė zogjtė kėngėn do tė ndalnin,
  sė kėnduari do tė pushonin,
  njė ditė zi pėr tė do tė mbanin,
  nė vend tė kėngės do tė vajtonin.

  Tė gjitha lulet kėsaj pranverė-vere
  rrėke lotėsh do tė derdhin nė tokė,
  edhe ato do tė qajnė kėsaj here,
  edhe ato do tė mbajnė zi sot.

  E unė s’do tė qaj vetėm n’ditė tė sodit
  por do tė vuaj der’ sa tė jem gjallė,
  sepse mbytja e Diellzės sime
  shpirt e zemėr m’i ka kallė.

  Tash si gjysh t’shkruaj pėrkujtimin
  pėr kėtė shpirt tė shpirtit tim,
  ėshtė mė shumė se thikė nė zemėr
  vėrtetė kjo s’ka asnjė kuptim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:24

  IKA PA PARDON

  Tė gjata mė janė netėt,
  gjithė ditėt mė shkojnė kot,
  dhimbja sa vije e shtohet
  ndarjen nuk e imagjinoja dot.

  Pse dallgėt e jetės mi shove?
  pse dritėn e jetės ma fike?
  rrugėve tė jetės kahet ua ndėrrove,
  nė drejtim tė kundėrt, pėrse mė ike?!

  Dy trupa e njė shpirt ishim
  njėri pa tjetrin nuk rronim,
  pėr shumė tė veēanta qė kishim
  tė gjithė pėrreth na lakmonin.

  Se mund tė vinte kjo ditė
  tė mė ikje pa pardon,
  kėtė kurrė nuk e kam pritė
  kėsaj, vėrtetė nuk di ēka i them.

  Tash shpirtin e kam tė vrarė,
  zemra mė ėshtė bėrė shkrumb,
  qė kur e kur nuk tė kam parė
  pėr mua, nuk dije ē’tė bėje mė shumė?!

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:24

  FJALĖ TĖ FUNDIT

  Atė dite, aq shumė qė iu gėzuam
  si sot e mbajmė nė kujtesė,
  Diellzė ty atėbotė tė pagėzuam
  nė ty mbėshtetėm ēdo shpresė.

  Ishte e nėntėdhjetepesta
  me skamje e varfėri,
  ti rriteshe si princesha
  tė gjithė tė kishin lakmi.

  Ishe e mprehtė nga mendja
  si fėmijė pakmujor,
  puthjen nė ballė ta kishte ėndja
  si njė mbretėreshė me kurorė.

  Me bukurinė tėnde mahnitėse
  miss-botės ti ia shkoje,
  me zėrin tėnd tė ėmbėl
  bilbilit ia kaloje.

  Ishe ndryshe nga tė tjerėt
  pėr shumė e shumė veēanti,
  ē’tė bėjmė tash ne tė mjerėt
  pėrherė tė jetojmė nė zi?!

  Ti ishe mrekulli nė vete
  qė pak jetove nė tokė,
  mė e dashura ishe dhe mbete
  pėr shoqe dhe shokė.

  Kurrė nėnėn as babin
  nuk dite t’i hidhėrosh,
  po pse nėnės Qerime
  shtratin ia le bosh?!

  Kujtimi qė pėr ty sot ruhet
  nuk zhbėhet dot pėr jetė e mot,
  me fjalė ai nuk mund tė pėrshkruhet
  oj Diellzė! tė bekoftė ai i madhi zot!

  Pėr ty tash do tė qajė farefisi
  anė e m’banė kah janė,
  si degėt qė janė tė njė lisi
  nga ‘i plagė pėr ty nė zemėr e kanė.

  Pėr ty do tė qaj banka
  tė zbrazur qė ke lėnė,
  pėr ty do tė qaj ditari
  qė s’mban mė emrin tėnd.

  Si tė shikojmė tash librat
  qė na i le kujtim,
  ēelik tė kishim zemrėn
  s’do bėnte durim.

  ku do tė mbesin pesat
  nė ditar qė kishe radhitė,
  si tė shikojmė tash rrobat
  qė i ndėrroje ēdo ditė.

  Klasės sė pestė fillore
  e mėsueses tėnde Verė,
  do tė iu mungosh prore,
  pėr ty do tė qajnė pėrherė.

  Dy vėllezėrit, si kokrra tė rrushit
  kush mund t’i pajtojė,
  po, ē’do t’i bėsh babushit
  pa ty qė s’mund tė jetojė?!

  Humbja e mushkėrisė sė tij
  pa masė ty tė mundonte,
  po djegien e mushkėrisė tėnde
  kush mund tė imagjinonte?!!!

  Unė shumė do tė nxitoj
  shpejt atje tek ti tė vij,
  nuk kam motiv pa ty tė jetoj
  nė shpirt nuk ndjej mė kėnaqėsi.

  Njėzetepesė ditė vuajtje
  tė shpirtit tuaj hyjnor,
  po aq plumba nė zemėr
  i kam trup e tėrthorė.

  Pas fjalėve tė fundit plot afsh
  “babush, ty tė dua shumė”,
  qė nga ai ēast vetėn e pashė,
  se zemra po mė bėhej shkrumb.

  Ide mė s’mė ka mbetur
  tė shkruaj as tė kėndoj,
  pa ty qė tashmė mė ke tretur
  jetėn nuk mund ta mendoj.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:24

  FLUTURO SHQIPE

  Mori shqipja e Alpeve tona
  fluturo sot mbi Tiranė,
  mė nxirr mua nga spitali
  e mė transporto sot ti m’at anė.

  Mė dėrgo n’Gjurgjevik tė Madh
  por mos mė thuaj qė tė mos qaj,
  pėrmbi varr tė Diellzės sime
  dita ėshtė tė shkrihem nė vaj.

  Dua ca lule te ia dėrgoj
  nga Shqipėria e nga kėto anė,
  dua dėshirėn t’ia plotėsoj
  pėrherė Shqipėrinė e quante nėnė.

  Shumė e shumė Naimin donte,
  donte Fishtėn e shumė tė tjerė,
  bukur vjershat ua deklamonte
  si bilbil qė kėndon nė pranverė.

  Kur nė Gjurgjevikun e pikėlluar
  si njė mbretėreshe t’ėshtė bėrė varrimi,
  zemrės sime tė pėrvėluar
  ē’prej atėherė prore i del tymi.

  I del njė tym si lėmsh i zi
  qė asnjėherė askund s’ėshtė parė,
  si digjet zemra tash po e di
  edhe shpirti flakė m’ėshtė kallė?!!!

  Ty tė kisha njė engjėll
  qė jetėn shumė e doje,
  tė ardhmen tėnde tė ndritur
  pėrherė imagjinoje.

  Doje qe tė bėhesh mjeke
  z e m r a tė shėrosh,
  mirėsinė qė kishe nė vete
  tė tjerėve tė iu dhurosh.

  Zoti o shpirt ty tė bekoftė
  nė amshim tash qė ke shkuar,
  ne tė dashurve na ndihmoftė
  dhimbjen lehtė pėr tė pėrballuar.

  Nė trevjetorin e ditės sė
  varrimit, 04. korrik 2009.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:25

  Ē’DO TĖ NDODHĖ SOT ?

  Shumė ditė qė kaluan
  mbi njėmijetetėdhjetė,
  lulet sikur mė nuk lulėzuan
  gjithēka duket tė jenė e shkretė.

  Sot, kur u mbush edhe ky vit
  shekullit qė ia kalon,
  edhe zogjtė u ngujuan nėpėr fole
  as kėngės nuk duan tė ia thonė.

  Lumenjtė rrjedhėn kanė ndalur sot,
  duket sikur edhe ata do tė shterojnė,
  uji iu ėshtė shndėrruar nė lot
  vallė, edhe lumenjtė mund tė lotojnė?

  Dhe as detet e kėsaj bote
  sot, disi nuk janė tė qeta,
  as ata nuk mund tė pranojnė qė
  Diellzės i paska mbaruar jeta.

  Qielli tok me gjithė yjet e tij
  pėr ngujim sot tokėn do tė mallkojė,
  edhe dielli si saē i skuqur pėrmbi
  ēdo gjė do tė djeg e pėrvėlojė.

  Sot do tė errėsohet dielli
  dhe dita do tė bėhet natė,
  sot, sikur do tė pėrmbyset qielli
  vallė, edhe bota do tė ndizet flakė?!

  Shumė zemra sot do tė pėlcasin
  si bombat kur eksplodojnė,
  nė kupė tė qiellit do tė bėrtasin:
  Zgjohu! Zgjohu oooj Diellza jonė!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:25

  KU E KAM ILAĒIN

  Kur dola nga spitali
  qava porsi fėmi,
  nuk dija fare tė gėzohem
  qė po shkoja nė shtėpi.

  Nuk kam si tė gėzohem,
  atje mė dielli s’rrezon,
  mė atje s’e kam ilaēin
  sėmundjen qė mė shėron.

  Pa diellzushėn time
  nė shtėpi nuk kam pse tė shkoj,
  pa njė pjesė tė zemrės sime
  vallė, mund unė tė jetoj?!

  Ajo nuk do tė mė pres nė bahēe
  kur unė do tė shkoj te shtėpia,
  ajo s’do tė mė puthė mė nė faqe,
  ajo, nuk shėron mė plagėt e mia.

  Puthja e saj nė faqe
  e thirrja ooo babush!
  pėr mua ishin ilaēe,
  nuk m’i zėvendėson askush.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:25

  SHPIRTI I SHPIRTIT

  Dritės dritė mė s’mund t’i them
  ajo pėr mua mė nuk ndriēon,
  ditėn ditė mė nuk e kam,
  kjo asaj mė s’i ngjason.

  Diellit diell mė s’mund t’i them,
  pėr mua rreze ai mė nuk lėshon,
  lulja pėr mua mė lule s’ėshtė
  ajo pėr mua mė nuk lulėzon.

  Jetėn jetė mė nuk e kam,
  ajo s’jetohet si mė parė,
  trup pa shpirt tashmė unė jam
  qysh se Diellza mė ėshtė ndarė.

  Por ai yll qė kam n’amshim,
  sė ndriēuari nuk ka tė ndalė,
  ai ėshtė shpirti i shpirtit tim
  ende nė kėtė botė mė manė tė gjallė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:26

  UNĖ MĖ NUK FESTOJ

  Sa i lumtur paskam qenė
  nuk e paskam ditur,
  pse vije kjo ditė e hidhur
  kurrė nuk e kam pritur.

  Kush do tė madhėshtojė festat
  qė do tė vijnė me radhė,
  kush do tė mė freskojė zemrėn
  flakė qe mė ėshtė kallė.

  Kujt tash t’i blej sandale,
  kujt tash t’i blej fustan,
  kujt tash t’i uroj festėn
  kur Diellzen mė s’e kam.

  Pėr mua s’ka mė festa
  siē kishte mė parė,
  pėr mua mė s’ka ahengje
  veē dhimbje e tė qarė.

  Pėr mua nuk ka mė Vit tė Ri,
  ditėlindje e as Bajram,
  shpirtin e vrarė, zemrėn e bėrė hi
  i kam sot e pėrherė do t’i kam.

  Tash vetėm fizikisht
  prezent nė kėtė botė jam,
  shpirtin edhe mendjen
  tek diellzusha i kam.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:26

  KOHA NUK SHERUAKA PLAGĖT

  Thonė se “koha shėron plagėt”
  por jo gjithmonė kjo ėshtė e vėrtetė
  jeta paska edhe plagė tė tilla
  qė nuk shėrohen dot kurrė pėr jetė.

  Ndonėse ditėt po kalojnė
  kurrsesi dhimbja s’pakėsohet,
  ajo s’bie nga intensiteti
  veē sa vije e mė shumė shtohet.

  Secila ditė qė zbardhė e ngryset
  diēka tuajėn mė pėrkujton
  nga kujtimet e panumėrta
  oj shenjtėri qė na i ke lėnė.

  Nuk ka datė me ty qė s’lidhet
  diē tė veēantė qė nuk shėnon,
  assesi forca s’mund tė mblidhet
  gjithė kėtė dhimbje tė lė me njė anė.

  Kur nė fillim tė muajit shtator
  shkolla mėsimet do tė fillojė,
  nuk kam forcė qė shoqet tuaja
  kah shkojnė nė shkollė unė tė shikoj?

  Dhe, mė njėzetenėntė shtator
  me shpirt tė vrarė do tė pėrkujtoj,
  ditėlindjen tėnde si ditė tė shenjtė
  me njė gotė helm do tė festoj.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:26

  URĖ MAGJIKE

  Ndonėse fati kėshtu e desh
  tė ikėsh atje nė pėrjetėsi,
  unė nuk kam si tė hesht
  por, prapė do tė shkruaj pėr ty.

  Tash qė je njė sarafin*
  nė fronin e perėndisė,
  tė gjithė pėr hyjneshė tė dinė
  si njė krijesė tė vet madhėrisė.

  Ti je pjesė e mirėsisė
  sė gjithė rinisė shqiptare
  qė ėshtė mė e shkėlqyera
  dhe ka zemėr tė madhe.

  Ti u bėre edhe urė magjike
  e miqėsive tė reja,
  fenomen i kėsaj mirėsie
  nga tė lindi ideja?

  Ti bashkove shpirtrat
  qė kanė zemra tė mėdha,
  ndriēove dhe gjithė hapėsirat
  gjithandej ku drita s’kishte ra.

  Pėr shumė vėllezėr e motra
  nga mbarė kjo shqiptari,
  ti u bėre simbol dashurie
  tė gjithė i bashkove, si tė ishin njė.

  Diellzė, tash je e gjithė shqiptarėve
  qė shkruajnė, por edhe qajnė pėr ty,
  ti je simbol i sė mirės e tė mbarėve
  nga tė erdhi gjithė kjo madhėshti?!

  Shpirtrat zemėrbardhė
  pėrherė qe tė mbajnė nė kujtesė,
  jetėn ta kenė tė lumtur e tė mbarė
  e fati pėrherė le tė iu buzėqeshė.

  Ti diellzushė e dashur sot
  para tė tjerėve ke njė pėrparėsi:
  tė lutesh tek i madhi zot
  pėr gjithė vajzat e gjithė djemtė e rinj.
  Sarafin* - engjėll vėshtrues
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:27

  GJAKU QĖ NUK KA ĒMIM

  Pas qershorit tė 2006-ės
  kurrė s’do tė jem’ ata qė ishim,
  pas mbytjes tuaj o engjėll
  nuk do tė kem’ kėnaqėsinė qė kishim.

  Zoti s’ka thėnė fėmijė tė mbyten
  siē naivėt dinė tė thonė,
  kush ka drejtė t’i shkurtojė jetėn
  bukurisė e tė ardhmes sonė?!

  Jeta jote ėshtė shumė e shtrenjtė,
  nuk paguhet as me flori,
  jo, jo! as Evropa e as Amerika
  nuk na vlejnė asgjė pa ty.

  Gjaku i yt qė s’bėhet ujė
  e pėr ne s’ka kompensim,
  jo nuk bėhet as coca – colė
  ai ėshtė gjak qė nuk ka ēmim.

  Kush kėtė ndryshe e interpretoftė
  nga ajo ē’ ėshtė e vėrtetė,
  edhe ai kėtė e pėrjetoftė
  tek mė tė dashurit qė ka nė jetė

  Sponsored content

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 22:09