Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Receta Gatimi te ndryshme.

  Share
  avatar
  Vajze_me_Pretendime
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 40
  Mosha : 32
  Pikėt : 132
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 06/03/2009

  Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Vajze_me_Pretendime prej Mon 27 Sep 2010, 23:59

  Receta te ndryshme Gatimi, per ju dhe kuzhinen tuaj, familjen tuaj, dhe per te ftuarit apo mysafiret tuaj...
  avatar
  Vajze_me_Pretendime
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 40
  Mosha : 32
  Pikėt : 132
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 06/03/2009

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Vajze_me_Pretendime prej Tue 28 Sep 2010, 00:02

  Japrak me gjethe rrushi

  Zakonisht kjo lloj gjelle pėrgatitet nė pranverė, kur gjethet janė ende tė njoma. Gjethet lahen dhe hidhen nė ujė tė vluar pėr 1-2 minuta, qė tė zbuten. Kullohen e hapen nė tavolinė njė nga njė (pjesa e shkėlqyer nga posht). Vendoset mbushja dhe mbėshtillen nė formė roleje duke futur anėt nga brenda.
  Mbushja pėrgatitet nė kėtė mėnyrė: orizi qėrohet, shpėlahet dhe zihet pėr 4-5 minuta; i kullohet uji, shtohet qepė e njomė e grirė hollė, kripė, piper dhe kopėr. Tė gjitha kėto pėrzihen mirė dhe pėrdoren pėr mbushje. Gjatė mbėshtjelljes, sipas dėshirės, nė ēdo japrak mund tė vendoset njė copė e vogėl mish qingji (tul). Nė rast se pėrdoret mish tjetėr, atherė duhet tė kalohet nė makinė.
  Japrakėt mund tė pėrgatiten edhe pa mish. Pėr kėtė, nė njė tigan kaurdisen qepė tė grira hollė, shtohet oriz, vazhdon kaurdisja edhe pak, hidhet ujė nė mėnyrė qė orizi tė jetė gjysmė i zier, shtohen erėza, kripė, piper dhe pėrzihen mirė.
  Japrakėt e mbėshtjellė vendosen nė tenxhere me fund tė gjerė nė 2-3 shtresa. Nė fund vihen disa gjethe, pastaj shtohet ujė ose lėng mishi dhe kripė. Sipėr vihet njė pjatė, mbulohen me kapak dhe zihen nė zjarr tė javashėm pėr 25-30 minuta. Japrakėt mund tė shoqėrohen me kos,ose me lėngun e vet tė prerė me vezė e limon.

  Pėr 4-5 persona duhen:
  - gjethe rrushi 40-50 copė,
  -oriz njė filxhan e gjysmė ēaji,
  -qepė tė njoma 4-5 copė,
  -vaj 2 filxhanė kafeje,
  -kripė,
  -piper,
  -kopėr.
  avatar
  Vajze_me_Pretendime
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 40
  Mosha : 32
  Pikėt : 132
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 06/03/2009

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Vajze_me_Pretendime prej Tue 28 Sep 2010, 00:03

  Pule me perime

  Pėrshkrimi recete pule me perime nga usa

  Pėrbėrėsit

  * 1 pule
  * 1 limon
  * 1 qepe
  * 2 thela hudhra
  * karrota 2 3 te mdhaja
  * patate 2 kokrra
  * speca 2
  * dhe cdo llloj perime qe ke qef ti

  Udhėzime per pregaditje

  Merr pulen e lan mire pastaj e merr limonin dhe end apergjys po ashtu dhe qepen dhe kto ia fut pules ne byth me krip dhe piper te zi .pastaj e lyen pulen me vaj ulliri nga jashte dhe e be me piper te zi dhe kripe.

  I merr perimet dhe i pret ne copa dhe kto i be me krip dhe piper dhe ne nje tepsi vendos pulen ne mes dhe anash i fut perimet i perzie kto mire me vaj ulliri dhe kripen e piper pastaj e mbulon me leter alumini dhe e fut ne furre e le 30 min dh epastaj ia heq letren dhe e le per 15 ose deri sa t ejet gati .
  avatar
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 30
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Genta prej Thu 30 Sep 2010, 01:49

  CERVISH KAVAJE

  Perberesit:

  Pėr 4 persona:

  * ½ kg tul viēi
  * 100 gr miell
  * 50 gr gjalpė
  * 7 thelpinj hudhėr
  * 300 gr trahana
  * 2 vezė
  * 300 ml shtalpė
  * 3 lugė uthull molle
  * vaj, kripė dhe piper i zi.

  Procedura:

  Mishin e presim nė kube, hedhim mbi to kripė, i kalojmė nė miell, nė tė verdhat e vezėve tė rrahura dhe i skuqi m nė gjalpė.

  E ziejmė trahananė dhe e kullojmė. Pasi skuqet mishi, nė tigan e shtojmė trahananė e kulluar. E shtojmė hudhrėn e prerė nė copė dhe uthullėn. Hedhim kripė.

  Nė enėn e qelqit rezistuese ndaj zjarrit hedhim vaj dhe nė tė e derdhim pėrmbajtjen nga tigani. I rrahim tė bardhat e vezės me pirun dhe i hedhim sipėr pėrmbajtjes nė enė. Enėn e vėmė nė furrė. Pjekim 20 minuta, nė temperaturė prej 180 gradė.

  Ēervishin e presim nė copė. Shtalpėn e mbushim nė shiringė kuzhine dhe me tė e zbukurojmė ēdo copė ēervishi. Sipėr shtalpės vėmė nga njė degė majdanozi dhe njė fetė rrepe tė kuqe.

  Me kėtė pjatė rekomandohet vera e thatė e bardhė.
  avatar
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 30
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Genta prej Thu 30 Sep 2010, 01:55

  Pulė e mbushur me gėshtenja


  Pėr 4-5 persona duhen:
  * 500 gr pulė
  * l filxhan ēaji gėshtenja tė qėruara
  * 2 filxhanė kafeje
  * oriz l lugė gjelle
  * rrush i thatė
  * l kokėrr qepė
  * 50 gr gjalpė
  * kripė, piper i zi, kanellė.

  Pėrgatitja:
  Zgjidhet njė pulė mesatare, e majme dhe e re. Pula pastrohet, lahet dhe bėhet mbushja.
  Zgjidhen gėshtenja tė mėdha, zihen pėr 5 minuta, qėrohen nga lėvozhga e cipa e brendshme; copėtohen nė katėrsh, ndėrsa rrushi i thatė ose fara vendoset nė ujė tė vakėt qė tė zbutet e tė by­mehet ose bajamet tė cilat qėrohen nga cipa dhe priten.
  Nė tenxhere me gjalpė kaurdiset qepa, hidhen mėlēitė e pulės (tė grira), orizi dhe kaurdisen sė bashku. Shtohen gėshtenjat ose bajamet, rrushi i thatė, pak kripė dhe lėng pule ose ujė. Lihet nė zjarr derisa tė ketė pirė lėngun dhe tė jetė bėrė njė pilaf i shkrifėt dhe i papėrfunduar mirė. Hiqet nga zjarri, hidhet kanellė e bluar dhe me kėtė masė mbushet barku, kurse gusha e pulės qepet.
  Pula lyhet me gjalpė, kripė, piper tė zi dhe piqet nė furrė.
  Pas pjekjes ndahet nė pjata dhe spėrkatet me lėngun e mbetur nga pjekja..
  avatar
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 30
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Genta prej Thu 30 Sep 2010, 01:58

  Qengj ne furre me patate


  Pėr 6-8 persona nevojiten:
  * 2 kg mish qengji tul (kofshė ose gjoks)
  *1 kg patate
  * 5 thelpinj hudhra tė prera hollė
  * 1 degė rozmarinė tė freskėt
  * lėng i 1 limoni
  * vaj ulliri
  * kripė e piper

  Pėrgatitja:
  1. Lani mirė mishin, fshijeni dhe rregullojeni me kripė e piper. Vendoseni nė njė tepsi pireks ose nė enė balte.
  2. Pastroi patatet dhe prijini sipas dėshirės. Rregullojini me kripė e piper dhe shpėrndajini nė tepsi, rreth e pėrqark mishit.
  3. Hidhni nga lart degėn e rozmarinės, tė prerė nė 3-4 pjesė, hudhrat, lėngun e limonit dhe 1 gotė ujė.
  4. Mbulojeni tepsinė me letėr alumini dhe piqeni ngadalė pėr rreth 1 orė.
  5. Nė vazhdim, hiqeni letrėn e aluminit dhe gradojeni furrėn nė zjarr tė fortė. Piqni pėr akoma 30 min, derisa mishi dhe patatet tė marrin ngjyrė.
  6. Shėrbejeni gjellėn tė ngrohtė..
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 20 Nov 2010, 03:07

  Tave e kosi:

  Per 4 - 5 veta nevojiten:

  - 3-4 thelpinj hurdhe te prera holle shume,
  - miell misri 6 -7 luge gjelle
  - mish qengji ose mish delje (500 gr)
  - kos 500 gr
  - kripe
  - 2 kokrra qepe te grira holle
  - vaj ulliri 2-3 luge gjelle


  Metoda e gatimit.

  Merret qepa edhe hidhet ne nje ene te thelle ku ke hedh si fillim vajin e ullirit afersisht 4 luge gjelle
  Merret mishi edhe behet ne copa tani copen ti zgjidhe vete sa te madhe do ta besh, por mire eshte mos ti bejme shume te medha ,,, se nuk duken shume, e kom fjalen kur i bene te vogla duket sikur ka shume mish... edhe i hedhim ne ene. Keshtu i skuqim pak edhe sa mishit ti vije icike ere e mire, u hedhim edhe icike kripe. Hidhi siper uje edhe veje per te zjere pak edhe provoje ti kur mishi te hahet e jo te jete si llastik,,, Mishi i qingjit zjen shpejt keshtu qe provoje ere pas here. Merr nje ene te madhe edhe hidh afersisht 1/2 kg kos( 1 kg mish) hidh vaj ullini 3 luge gjelle edhe hudh edhe hurdhat e grira hollshem ,, po qe se je qejflije hidhi edhe ca erza se nuk i ben keq ...perzieji bashke,, Pastaj hidhi icike miell misri edhe perzieji bashke,,,,aq shume perzieji sa ti besh telef fare ti bosh..( e kom llafin perzieji 2 min) Mishin e ziere e merr e heq nga uji edhe e hedh ne nje tave pjekje te cilen e ke lyer pak me voj ullini nga te gjitha anet,, edhe veje mishin aty pasi e ke hequr nga lengu i vet... Merr sa te them une ty i garuzhde long mishi edhe hudhja siper perzierjes se kosit edhe ,, edhe ashtu si oshte hudhja siper mishit... Merre taven edhe fute ne furre afersisht 220 grade ,,,edhe piqe per afersisht 20-30 min, por mire eshte me e pare here pas here ,, se e poqe pastaj ... Pastaj merre taven edhe ndaje neper pjata ,,, edhe merr stilolapsin edhe disa flete te bardha edhe pergatit faturen per secilin nga mysafiret edhe ,,, griji nga paret... e kam fjalen merru parate per taven e kosit...


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Administratori prej Sat 20 Nov 2010, 03:08

  Musaka me patate

  Pėr 4 - 5 persona duhen:

  -Patate 1 kg,
  -qepė 5-6 kokrra mesatare,
  -yndyrė 3-4 filxhane kafeje,
  -domate 4-5 kokrra ose 1 lugė gjelle salce,
  -kripė,
  -piper,
  -gjethe dafine

  Metoda e Gatimit:

  Patatet me madhėsi mesatare qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm. Patatet skuqen derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me yndyrė nė zjarr tė javashėm nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Kėtu hidhen domate tė qėruara nė copa kubike, pak salcė, vazhdon kaurdisja edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine. Nė tavėn e lyer me yndyrė shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri nje shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjeter e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaurdiset miell me pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet. Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe perzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kackavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta.


  ________________________________
  avatar
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 25
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Horrja prej Sat 20 Oct 2012, 02:27

  Perberesit:
  1 kg sheqer, 0.4 kg tėlyn (gjalp), 7-8 kokrra vezė, 1 kg miell misri i situr, njė dorė miell gruri,

  1 fixhan kafeje qumėsht, njė enė e madhe bakri e pakallajisur ose pėrndryshe prej qelqi.

  Procedura:Tretet tėlyni dhe lihet te fundėrrojnė kripėrat e tij. Pastaj tėlyni i vakėt dhe pa kripėrat e rėna nė fund rrihet me sheqerin deri sa tė bėhet njė masė e bardhė. E mira ėshtė qė rrahja e masės tė bėhet me dorė, sepse pėrfundimi i pėrzjerjes ndjehet kur tė duket se prek fije me dorėn qė po pėrzien masėn e krijuar. Ndėrkohė vezėt janė pėrzjerė me qumėshtin mė parė dhe shtohen dalėngadalė tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar pėrzjerjen e kėtij tė fundit.

  Pastaj hidhet mielli dalėngadalė duke vazhduar perzjerjen me dorė. Mielli i grurit hidhet nga fundi. Duhet patur kujdes me hedhjen e miellit, sepse mielli i tepėrt i bėn tė forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi ėshtė harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet 15-30 minuta nė qetėsi pavarėsisht se ai mundtė duket i qullėt. Kjo kohė mjafton qė grimcat e miellit tė thithin lagėshtirėn e brumit tė qullėt. Nėse shihet se brumi ka mbetur pėrsėri si i qullėt, atėhere atij mund ti shtohet edhe njė dorė miell. Kėshtu me kėtė brume ballakumet nuk do tė shtrihen gjatė pjekjes.

  Pjekja: Tepsiat lyhen me pak tėlyn dhe spėrkaten me pak miell. Pastaj, nga brumi tashmė i gatuar, formohen me dorė gurabiet me madhėsi jo tė vogėl dhe vendosen mbi tepsi tė larguara nga njėra tjetra. Paraprakisht furra ėshtė nxehur nė 170oC. Futet tepsia nė furrė dhe lihet aty derisa ballkumet tė formojnė pak kore (jo tė skuqen). Nxirret pastaj tepsia nga furra dhe lihet tė ftohet, me qėllim qė ballakumet tė shkėputen lehtėsisht nga ajo.
  avatar
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 25
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Horrja prej Sat 20 Oct 2012, 02:28

  Sytliaē


  Pėr 4-5 persona duhen:
  • l litėr qumėsht
  • sheqer sipas dėshirės
  • 2 filxhanė oriz
  • vanilje ose kanellė.
  Njė litėr qumėsht vihet nė tenxhere. Kur tė fillojė tė vlojė, nė tė qiten 2 filxhanė oriz i larė nėntė herė.
  Sė pari, orizi zihet nė qumėsht nja 10 minuta nė zjarr tė fortė, e pastaj nė zjarr tė ngadaltė derisa orizi tė mos zbutet dhe atėherė qitet sheqeri dhe lihet tė zihet edhe njė kohė.
  Kur tė zihet, ai zbrazet nė misurė tė vegjėl dhe sipas dėshirės i qitet vanilje e kanellė. Po qe se dėshirohet, orizi mund tė zihet ashtu qė tė mos sheqeroset, por kur tė zihet zbrazet nė misurė, qitet sheqer, vanilje ose kanellė.
  Gjithashtu, sytliaēi mund tė zbrazet nė misur tė madh dhe mbi tė tė hidhet lėngu i frutave dhe tė servohet kur tė ftohet.
  avatar
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 25
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Horrja prej Sat 20 Oct 2012, 02:29

  Tortė ēokollate


  Recetė nga Fikrie Ukelli - CEKA
  Pėr patishpan: 8 ve, 8 lugė sheqer, 2 lugė miell, 150 gr arra tė bluara, lėvore e portokalli e kaluar nė rende.
  Kremi: 6 tė verdha tė vesė, 2 tė bardha tė vesė, 8 lugė sheqer,100 gr sheqer pluhur, 250 gr gjalpė, 2 lugė kakao pluhur, 100 gr ēokollatė.
  Shurupi: 1 dcl ujė (7 lugė ujė), 100 gr sheqer, 1 lugė rum.
  Glazura: 100 gr ēokollatė,3 lugė vaj
  Ēokollata shkrihet mbi avull. Tunden tė bardhat e vezėve me sheqer gjersa tė shkrihet sheqeri dhe tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme. Shtohen tė verdhat e vezėve duke i tundur edhe mė tejShtohet mielli dhe arrat e bluara lugė duke e pėrzier masėn me lugė e jo me mikser. Hidhet pastaj ēokollata e shkrirė dhe lėvorja e portokallit. Masa derdhet nė kallėp nė formė zemre ose tė rrumbullakėt, tė lyer me yndyrė dhe tė pėrmiellur, ose tė shtruar me letėr tė yndyrshme. Piqet nė furrė me temperature 170 gradė C pėr 50 min.
  Sherbeti vlohet 5 min. pastaj hidhet rumi. (Me kėtė sherbet tė ftohur spėrkaten koret e patishpanit pasi tė priten,e pastaj lyhen me krem).
  Ēokollata shkrihet nė avull. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer pluhur deri sa tė filloj tė fryhet. Nė enė tė veēantė, mbi avull, tunden tė verdhat e vezėve me sheqer gjersa tė zbardhen dhe tė shkrihet sheqeri. Vezėt i shtohen gjalpit tė tundur duke i tundur sė bashku gjersa masa tė kompaktėsohet. Njė e treta e masės veēohet, kurse nė pjesėn tjetėr shtohet ēokollata e shkrirė mbi avull dhe kakaoja duke e tundur deri sa tė bėhet e njėllojtė.
  Patishpani i ftohur pritet horizontalisht, spėrkatet me sherbet dhe lyhet me kremin me ēokollatė, kurse mbi dhe anash lyhet me kremin e veēuar pa .ēokollatė.
  Shkrihet ēokollata mbi avull duke ia hedhur vajin dhe duke e pėrzier vazhdimisht. Glazura hidhet mbi torte duke e lyer tėrė sipėrfaqen dhe anash.

  Sponsored content

  Re: Receta Gatimi te ndryshme.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:53