Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Ērregullime mendore

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 60
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Ērregullime mendore

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 04 Sep 2007, 22:37

  Problemi depresiv madhore,depresion klinik qe sot te ne po e posedojne
  shumica e te rinjeve me njejete tebrishte,dikur per nenuk ishte teme qe vehej ne rend te dites.Tani Lufta qe ndodhi ne Kosove,pasojat qela pas,me mijera te vrare,qindra te zhdukur,perjetime te tmershme,varferia e skajshme,kane bere qe numri i personave te prekur nga kyproblem te shtohet nga dita nedite!Depresioni kjo semundje mjaft e shemtuar ne viset perendimore ka qene neper kohe e zgjeruar,dhe ekspert te shumte mjeksor nuk kane arritur ndonje perfundimdefinitiv rreth shkaqeve dhe sherimit te plote:Perse?SEPSE KJO SEMUNDJE nuk i preke te gjithe njelloj,por me simptomete llojllojshme.Me qe janedhene metoda kurimi permes barerave dhe trajnimeve te ndryshme,intervenimi duhet te jene urgjent,nga se me intervenim urgjent,disa lloje depresionesh mund te sherohen,por kalimi ne depresion te rende,apo si e quajne disa depresion madhor,te nxite drejt vetvrasjes.
  Perse njerezit semuren ngadepresioni?

  -Qrregullime mendore
  -familje patologjike(jo teshendosha)
  -Humbja e dashurise per vetveten
  -veshtersite per te shprehe ndjenjat e veta shpirterore
  -mungesa eperspektives
  -gjendja e stresit
  -humbje endjenjave emocionale
  faktoret biologjik,substancat kimike
  -lendimi i vet rrespektit,ndjenjae fajit per diqkate panjohur
  -humbja e oreksit,pagjumesia,oreksi,perdorimi i substacave narkotike,alkooli,seksi,paaftesia per te gjetur nje rruge te ndriquar ,per te dal nga ajo gjendeje,etj...........

  Veq mjekesise,duhet te luaj nje rol edhe organizimi i familjes i cili dita dites po pamundesohet.Kosova me shume sekurre poe paguan qmimin e modernitetit neper te cilin po kalon:Neper kalimin e ketij tranzicioni shkalla e perkujdesjes per te rinjet po behet e pamundur nga prinderit,kurse tentimi i adoloshenteve per te u pavaresuar nga prinderit po rritet.Ne kete kohe te pa qarte ne Kosove,vendet e argetimeve per te rinje jane te pa numerta,vende per te qene larg syve te familjeve,ku alkooli dhe substancat narkotike kane vendin qenesor.Ne Kosove njerezit e prekur nga depresioni,kane turp te paraqiten per kurim,ju duket nenshtrim te pranojne prekjen nga kjo semundje,dhe rreziku vjen ne rritje,pa aftesia per te perballuar qon drejt vetvrasjeve,te cilat fatkeqesisht ne Kosove po shtohen.Prekjae rende e depresionit te shtyne ne agresivitet,kurse kur agresiviteti mbreteron mbi epshin e dashurise,njeriu kalon ne vetvraseje.Pas ndodhjes se ketij akti,lendimi ne familje behet i pa perballueshem,qe lehte mund te preke edhe pjestaret tjere te familjes.

  P.s.Ishtekjo vetem nje hyreje per depresionin,i cili per te u trajtuar tersisht kerkon shume zgjerime.Te gjithe anetaret e forumit qe kane njohuri rreth depresionit,te shqyrtojne disa nga shkaqet,ky do teishte kontribut.
  Me nderime

   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 18:11