Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 24 Oct 2010, 05:51

  poezi te bukura bouquet
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 27 Oct 2010, 12:22


  SHABAN CAKOLLI

  Ju falenderoj per vleresimin e poezive te mia!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 31 Oct 2010, 13:01

  Fabul per femije

  MIRI GJUMASHI

  Miri eshte nje djale qe e ka shume qef gjumin .Edhe kur eshte duke ngrene mundesisht pjesen me te madhe te kohes ta kaloje ne gjum.
  C'do nate ai shikon endra sikur fluturon,sikur bie nga nje mal i lart,sikur e ndjekin kafshet e kopshtit zologjik!
  Nje nate ai po flite shume i shqetesuar ,i behej sikur po e ndiqnin qeni dhe macja.
  Nga frika ai po levizte aq shume sa ra me te vertet nga krevati ne dysheme.
  Mbasi u rezua nga krevati ,shtu sic ishte ne gjum u duk sikur ishte ne nje vend me uj dhe filloj te notoje.
  Ai dhe ne uje u tremb perseri ,i,u be sikur dhe aty po e ndiqnin dhe filloj te kerkonte ndime nga frika .
  Ndihme,ndihme dhe i fliste bretkocave nxitoni se po na ndjekin.
  Ne uj i del perpara dhe nje derkuc i cili e gjuan me kembe dhe e hedh plasur ne dysheme.Miri me shpejt nga frika hipi ne nje dollap rrobash qe ishte pran krevatit ,atij i dukej sikur ishte nje nje mal te larte dhe derkuci nuk do e sulmonte perseri dhe vazhdonte t'i bertiste.
  -Do ta shikosh mire o derkuc, kam per t'i thene babit - babi im ka per te vrare-e kam te fort babin une.
  Endrat me kafshe nuk po e linin te qete ne gjume.
  Sikur nje lope e madhe e tundi dollapin ,qe atij i behej nje mal i lart,dhe bie te dysheme dhe filloj ta qelloj me brire duke i bertitur Mirit mos e ngacmo me vicin tim ,kam per te vrar fare.
  Nga frika ai po tentonte te futej poshte kravatit per t'i shpetuar lopes.
  Miri perseri u tremb , i'u be sikur aty posht ishte fshehur nje dhelper dhe do ta hante.
  Kete rradhe del nga dhoma dhe iken me te shpejt duke kerkuar ndihme nga mami ne te gjithe shtepine duke bertitur, mami ku je ,''dhelpra do t'me haj''
  Mami u ngrit e llahtarisur kur degjoj zerin e Mirit ,e mori pran dhe filloj t'i flas me ngadal,Miri qetesohu, zgjohu dhe fillon ta permend,je ne shtepi me
  mamin dhe babin.Mbasi permendet Miri i thot : nuk jam ne kopshtin zologjik?
  Jo te keqen mami je ne shtepi ,ke dy dite qe ke qene ne kopshtin zologjik.
  -Osa shume kam vujtur moj mami!
  Nuk do te shkoj me ne kopesht zologjik ,kafshet nuk jane te mira ato duan te me han, ato desh me perlan.
  Jo te keqen mami!
  T'i fle aq shume gjume.......
  sa ndonje nate do te dalin
  korkodila dhe arrinje.
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Klea@Love prej Mon 01 Nov 2010, 11:53

  Sinqerisht si gjithmone ndalem tek kjo teme edhe nuk iki pa shkruar ne te sa here futem ...Me pelqej shum fabula me rikthen kur isha un e vogel ..Falmeinderit shum per keto shkrime te mrekulluara te uroj te jesh mire mike e nderuar edhe te pershendes ..Duke te thene mos ndalo kurre se shkruari Me rrespekt Klea Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 126954
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 01 Nov 2010, 12:56

  Klea e dashur kemi kohe pa komunikuar dhe ja ,eshte kjo faqe e mrekullueshme qe na jep mundesi te komunikojme me njeri -tjetrin.
  Te falenderoj sinqerisht qe me perkrah me fjal te bukura.

  te perqafoj myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 04 Nov 2010, 12:11

  Miri dhe Ani jane te dy moter e vella.
  Te dy shkojne per mrekulli me njeri-tjetrin.
  Per kete arsye mami dhe babi gjithmon i cojne neper shfaqje te ndryshme dhe ne kopesht zoologjik.
  Ata kenaqen shume nga larmia qe i sjellin prinderit .Te dy mesojne shume mire ne shkolle.
  Miri eshte ne klasen e trete dhe Ani ne klasen e peste.
  Si gjithmone vajzat jane me te kujdeseshme per mirembajtjen bukur te trupit,ajo eshte vazhdimisht eshte shume e rregullt qe nga menyra bukur e te krehurit deri te kepucet qe i pastron per c'do dite.
  Miri si djalqe eshte nuk i ka keto veti edhe ai eshte i rregullt por kepucet i ka pak problem t'i pastroje duke kerkuar ndihme vazhdimisht motres se vet.
  persa i perket flokeve i ka kujdes duke i bere me xhel qe te duket si nje kendes qe do te kendoje.Miri ka dhe nje dicka te mete te vogel qe vazhdimisht mami e ka problem .Per kete te mete dhe babi e qorton, dhe motra, dhe shoket madje dhe mesuesja e ngriti nje dite ne derrase per t'i folur.Kete te mete do ta lexoni vete ne vazhdim te tregimit.
  Mami nje dite i thot femijeve te saj ,se per ne fundejave do te shkojme ne kopshtin zoologjik.Femijet mga gezimi i ben shpejt dhe bukur detyrat dhe shkuan te flene qe te nesermen te ishin te c'lodhur per ne kopshtin zoologjik.Neser i thot mami e gjithe familja jemi pushim dhe basoj se do ta kalojme mire.Te nesermen femijet u ngriten te gezuar ,u veshen bukur,nderkohe mami kishte pergatitur disa gjera te mira per te ngren.Nga kenaqesia Miri dhe Ani qe do te shkonin per te kaluar fundjaven e demonstruan kete duke perqafuar dhe puthur mamin dhe babin.U nisen te gezuar dhe mezisaprisnin te mbrinin te vendi qe ata e kishin per zemer, Miri dhe Ani jane dashamir per kafshet.
  Kur u futen ne hyrje te kopshtit degjuan nje te qare te madhe ,u afruan te telat dhe pane nje luan te ulur ne karige qe qante.Pran ishin dhe dy punonjes te kopshtit te cilet njeri po i priste thonjte dhe tjetri floket.
  Tigri qe e ka shok luanin po i vinte keq nga menyra se si qante duke menduar se do i dhimbnin shume thonjte,por te afrohej shume afer ,nuk kishte guxim.Tigri mendonte bo-bo-bo kush do e ket rradhen tani!Punonjesit e kopshtit i thane tigrit qe te ulej vet ne karige,por ai filloj te qante duke i thene jo....!Mbasi e kapen ,e lidhen te karigja dhe do fillonin nga puna,tigri i thot -ej kujdes ,me dhembin thonjte mua,-kurse t'i nuk shikon ,nuk kam flok une.!Tigri beri si beri e hoqi rradhen.
  Te dy xhaxhat bertisnin kush e ka rradhen te vije ketu!
  Mirit i u fut frika dhe fillj te qaj dhe i thoshte motres dua mamin, shko thirre eshte atje duke par elefandin..Mos qaj i thot Ani ,eshte turp po te shikojne dhe keta xhaxhat.E kap motren prej dore dhe e terheq drejt mamit .Xhaxhat i afrohen dhe i thone c'far ke vogelush keta nuk te han se jane te rrethuar.
  Miri i fut duart me te shpejt ne xhep.Ani e pyet c'far ke miri,ke ftote?Ani mundohet t'ja nxjerr duart nga xhepi por Miri i mban fot ne xhep te mbledhur grusht.
  Miri i drejtohet Anit me avash ,mua do mi presin thonje ata.Ani qeshi ha-ha-ha-po jo Miri ato jane gersher te medha ,jane vetem per kafsh.,pusho tani.Kur te thot mami ty hajde te presesh thonjte t'i qan me te madhe dhe ajo te le se t'i behesh keq.
  E shikon te gjithe i presin thonjte dhe kafshet e medha .Ani i thot Mirit me avash mos te degjojne xhaxhat, sa te shkojme ne shtepi do t'i them mamit te me prese thonjet ,nuk do qaj,per kok te mamase!
  Ani e perqafoj dhe i tha , ty motra te ka shume te mire ,
  Kete te mete qe kishte Miri e korrigjoj dhe vazhoj te jete nje nxenes shembellor .Edhe mesuesja e ngriti ne klase dhe i tha te gjithe shokeve se Miri eshte nje femi shume i mire si ne mesime dhe i kujdeshem per tupin e vet .

  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Klea@Love prej Sun 07 Nov 2010, 11:29

  Te lumte dora me te vertet e nderuara Myvela shum e bukur tani sapo e mbarova duke e lexuar me pelqej shume me dukej vetja si ne ato perrallat ku mami me tregonte qe te flenim ne gjume ..shum shum e bukur nderimet e mia edhe suksese Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 126954
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 07 Nov 2010, 11:57

  MALL DHE VETEM MALL

  O-toka ime kam mall per ty!
  Kete thirrje te forte dhe malet e degjojne .
  Oshetimen e mallit malet e percjellin.
  E degjojne fushat,gerxhet dhe strallet.

  O- mall per ty Shqiperia ime .
  Nga mergimi i larget e mbytur ne lot.
  Dhe mali nga malli do pelciste
  Une njeriu qenkam akoma e fort.

  Kjo jete loti i nxete zjarr qe rrjedh,
  per token time, me e embel se mjalti.
  O-mall per ty Shqiperi historike.
  Te puth flamurin e trasheguar prej stergjysheve.

  Kam mall te shikoj si merr vrapin rinia,
  te shikoj te vegjlit te atij vatani,
  te shikoj zogjte ne fluturim te lire.
  Te degjoj amanetin e plakut per vendin tij.

  Kam mall te bisedoj me njerezit e mi.
  Kam mall te sodise lulet e pranveres.
  Kam mall dhe per fushat dhe per plisat.
  Kam mall te pi ujin e burimit.


  Po theras fort sa mall kam per ty atdhe.
  Te ulem ne toke te puth flamurin tone,
  e ne ate toke te ngrote dhe te embel,
  te ha buke te ngjyer me kripe.


  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 14 Nov 2010, 05:09

  SHQISAT E MIA KERKOJNE DICKA,
  ME TE EMBEL,ME TE NGROTE

  Ne mergim shikoj bukuri te pafund.
  Shikoj natyren,pemet, lulet,
  gradacala,metro ,kerkojne dicka
  me te kthejllet syte e mi.
  Kerkon zemra diellin,henen
  dicka tjeter kerkon
  zemra, mos te digjet.
  Kerkon shpirti ret dhe shiun,
  ne trup nuk thahen asnjeher.
  Vetetimet,gjemimet
  nuk mund t'i degjoj
  te shurdhojne.
  Prekin gishtat token,lulet,
  pemet,ujin,ajrin,eren,
  njerez nga kombe te ndryshem,
  dicka me te embel kerkojne.
  Kujtimet me cojne larg
  vetem ne token time,
  ne Shqiperine si mjalti
  per shqiptarine.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 14 Nov 2010, 12:23

  Pershendetje e nderuara Myvela.
  Ashtu si gjithnje edhe kete here nuk arrij te gjeje fjalet e duhura per ti pershkruar apo vleresuar poezite dhe vargjet e tua te lara me mallin e qshpirtit kurbetqar, qe tretet lar atdheut te dashur e te paharruar perjete, qe peng ka qene dhe do te mbetet per cdo shqiptar qe ka merguar dhe do te mergoje...

  Sinqerisht me shume respekt:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 15 Nov 2010, 01:23

  Saimir edhe une sinqerisht te vlersoj per shprehjet e perbashketa ,per ate qe na mundon, per ndjenjen e kurbetit te eger ,per pozicionin jo te ngrohte, per zemren qe dal nga dal po kthehet ne zgaver nga zhuritja per njerzit tane te dashur,per Shqiperine tone,qe nga dita ne dite muri i ndarjes po lartesohet c'do dite po behet nje mur i pakapercyshem.
  Le te mbetemi me shprese qe dhe ne te na qeshe buza, zemra, shpirti
  per ate vend te ngrohte .
  te perqafoj nana
  myvela
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 02 Dec 2010, 03:02

  O ZOTI im !
  Une robi jot vetm Ty te lartesoj !
  Perher vetem Ty te perulem!
  T'i me krijove mua, gjithe njerezine.
  T'i je krijusi i embrionit.
  T'i je krijusi i gjithe gjithesise.
  Me emrin tend jetoj ne c'do cast
  Me ty pran, nuk te gjen asnje e keqe.
  Gjithe trupin ma ndricon.
  Te lutem TY o ZOT te me falesh gabimet.
  T'i di gjithcka te fshet dhe te hapur.
  Une robi YT, deshmoj ,se
  NJE eshte ZOTI I GJTHESISE.
  Te lutem vetem TY te m'i largosh
  te keqiat, mallin te ma zvogelosh.
  Te lutem vetem TY
  te me japesh miresi dhe shendet
  ne familje dhe pasuri.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 02 Dec 2010, 15:18

  bouquet BUKUR
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Fri 03 Dec 2010, 12:52

  Faleminderit i nderuar Shaban qe dhe ju pelqeni keto lloj citimesh !
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 05 Dec 2010, 13:49


  PERMBYTJA E SHKODRES SIME

  Gomonet ne heshtje zgerdhihen.
  Uji me rrembim egersire.
  Babai femijen nuk e leshon nga krahu.
  Mbeshtet koken e njom te i njomi.
  Kembe zbathur vargu thyer dysh.
  Femi te ftot dimer, ngarkojn.
  Bluzat e bardha vine rrotull.
  Elikopteret zhurme shurdhuese.
  Pantallona me vize hekurosur.
  C'far krahasimi kjo bote.
  Gomonet parkojne te trembur.
  Sot keta njerez u kthyen lypsa.
  Te piset, pa lar,pa ngren, sy shqyer.
  Bagetit terheqin zvar prej bishti.
  Dy pleq hedhin ne gomone thas kashte.
  Kercitje dhembesh ,sa ftot.
  Shtrengon shtepine fort ne dore.
  Gomonja mos ta shperngul.
  Lopen hypi mbi cati.
  ujit t'i shpetoj ,te bej qumesht.
  Qumeshtin ta ndajne per c'do fryme.
  nga dy pika , pikatore.
  Zvaraniket dalin ulerasin
  te ruhen dhe ata, mos t'i gllaberoje uria
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 05 Dec 2010, 23:19

  Pershendetje edhe njehere e nderuara Myvela,
  dhe pike se pari uroj qe te jesh mire me shendet
  dhe familje.
  Duke ardhur tek e jotja poezi, me te vertete me
  preku thelle ne shpirt, pasi pak caste para se t'a
  lexoja, po shihja disa filmime nga perbytjet ne Shkoder
  dhe teksa kaloja vargjet njeri pas tjetrit me radhe,
  nuk me shqiteshin nga syte ato fragmente, qe me te
  vertete jane teper te dhimbshme, qe po i perjeton keto
  dite dimri ai popull...

  Urime per vargjet dhe suksese ne vazhdim...

  Snqerisht me shume respekt:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Pictur10
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 06 Dec 2010, 03:37

  pershendetje Saimir !
  Po vertet per te ardhur shume keq per kete popull te kultures,per gjithe Shqiperine qe tashme eshte kthyer ne nje argetim politik .Te vjen te qash me te madhe , te ulerasesh per kete gjendje te frikshme, ''uji ,termeti dhe qeveria te tremb''.
  Kush mban vall pergjegjesi per keto deme te pallogaritura, per kete stres, apo cmendje, kush mban pergjegjesi per cmimet e larta, kush mban pergjegjesi per mijera shqiptar qe len e vendin e lindjes,per mijera te rrinj qe duhet te jen aty ne atdhe per te kontribuar per mbarvajtjen e ati vendi te shume vuajtur!Te gjitha i paguan populli shpenzimet maramendeshe qe ata vjedhin, pasurohen deri ne brezin e 10, per vilat pa mbarim,per korupsionin, per rrembime perfitimi,per shitje te mishit te bardh.
  Te dy partite shajne njeri -tjetrin jo se vertet i dhimset atdheu por i shpeton pasuria e madhe .Mendoj se ata te rrinj qe lan Shqiperine e dashur nuk e doronin kete varferi,kete korupsion .Sikur keta te kene mundesi kthimi prapseprap nuk i lejon njeri ne ato struktura per tu angazhuar per rindertimin e vendit, per te hequr vjedhjet.Keta qeveritar jane te pa zevendesueshem,cudi !
  eh-Saimir sa shume fjale te ashpra dalin nga shpirti per fatin e shqipetareve.
  te uroj te jesh mire me shendet dhe te mundohemi te kthejme sadopak humorin e humbur.
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 13 Dec 2010, 14:03

  GJETHJA U TJETERSUA

  Keputa gjethen e vetmuar.
  Ishte e ftot e thare.
  Ngjyra ishte tjetresuar ,
  e zbehte ,jo ne ngjyren e saje.

  E mbajta ne dore gjethen
  per t'i dhen pak shprese.
  E mbulova me grusht te merrte jete.
  Por ajo u be ne grimca shume shpejt.

  Grimcat u shperben.
  Me hi u mbush dora.
  Era e ftot dhe e fort filloj,
  e morri dhe e ngriti lart si re.

  Sa larg shkoj reja .
  Iku ,gjurme nuk la
  eh sikur reja te kthehej serish,
  ne gjethe si me pare!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue 11 Jan 2011, 13:04

  SAIMIR MIRE SE JU GJETA !!
  SI JENI ME SHENDET, NA MORRI MALLI.
  MBARESI KETE VIT.INASHAALLAH!!
  Zgjat syt ky njeri!!
  Dicka kerkon me dore te thare.
  Afrohem ngadal, ere e rrend.
  I fola, syte i spjegojne.
  As flet, as degjon.
  Te haj ,te ndrohet valle?
  I zbathur,kpuce kerkon?
  Xhaket shqyer, ka ftot?
  Si me dy pal pantallona !
  Nje kembeshkurter, nje kmbeplot.
  Ne syte e vrare lexohet.
  Askush nuk me ndihmon.
  Askush nuk me jep nje kore buke.
  Askush nuk me shikon
  vi ere e rend.
  I dhash lek per nje vakt.
  Vaktet jane shume.
  Ze degjova brenda vetes
  largohu sa me pare.
  Dridhesha nga ethet.
  Truri filloj te punonte me rembim.
  As shtepi,uri, te ftot.
  Dhe kembet kishte mbeshtjell me bore.
  Kam frike nga keta fatkeq
  Nuk mund t'i shikoje.
  Mund t'i drekoje ja dhe per pese dite!
  me shenje ja bera.
  Te lutem shko ne rrugice tjeter.
  Nuk i thash , nuk mund te shikoj.
  Arrita ne shtepi e ftot.
  Nuk kisha uri,urine ma morri ai.
  Ndresat aty ishin ende.
  Me thiri nje ze!!
  Kujto ZOTIN, falenderoje ATE.
  Te ka dhen shtepi,te hash,
  te ngrohesh,te flesh ne shtrat.
  Adhuroje ZOTIN disa her ne dite.
  Te lutemi mos na bej fukara.
  Na mundeso te kemi miresi.
  Na mundeso nga pasuria jone
  te ndihmojme ata qe vajtojne.
  RESI KET VIT INSHAALLAH !!

  Sponsored content

  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 22 Feb 2020, 17:45