Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  KRUSHQIT

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 60
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KRUSHQIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 03 Sep 2007, 07:22

  Krushqit per dasmen zgjidheshin nga anetari i shtepise sedasmes.
  Kryekrushku do te duhej te ishte burre me autoritet,aido te mund te niste konfliktin,por edhe te e evitonte ate.Kjo detyre ishte e rende dhe kerkonte menquri,Nese gjate rruges takoheshin dy pale krushq te dy dasmave,njera pale duhej te shmangte rrugen,ndryshe do te lindnin vrasje.Ka ndodhur ne shume krahina kosovare qe ate bote krushqit tejene vrare ne rruge,kurse ata qe kane mbetur gjalle,nusen e kane quar te dhendrri,dhe veten e kane quajtur fitimtar,Per ate ai qe shkonte krushk thonin varrin e ka te hapur.Po perse vriteshin gjate takimit krushqit=?Duke u bazuar ne besimet prapanike te frikesnga magjite dhe te ligat.
  Ka ndodhur qe ne dasma te gjithe krushqit meshkuj jane vrare,pastaj ka filluar kacafytja ne mes femrave,ku prane nje guri eshte vrare edhe nusja,dhe bash per ketei kambetur toponimi GURI I NUSES.Keshtu kane qene zakonet ate bote ne shume krahina kosovare,te cilat qe moti jane shmangur,kurse sot dasmat kosovare janemjaft moderne.
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: KRUSHQIT

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Sep 2007, 23:13

  Interesnate kjo puna e kjrushqve!
  Edhe ne nga krahina jone, po flas per fshatin tim, i kemi do zakone te tilla per krushqit dhe per kryekrushkun, qe ka detyre te veshtire, por jo ka q shume, sikurse qenkan ne Kosove...
  Dicka qe me beri me shume pershtypje, qe ai guri i cili, nga vrasja e nuses prane tij, paska marre emrin Guri i Nuses...
  Nj gur i tille me te njejtin emer ndodhet edhe ne fshatin Guri Bardhe...
  Por ky gure e ka marre emrin ndryshe;
  "Sikurse tregojne te moshuarit, ne te kaluaren mendohej qe po te nderroheshin dy nuse ne rruge dhe ne qofte se dyja nuset e shihnin njera tjetren, thohej se i merrnin fatin njera tjetres...
  Ndaj pikerishte prane atij gurit qe po flisja jane takuar dy pale kushqe, dhe per te mos lejuar qe te dyja nuset mos ta shikonin njera tjetern, kane fshehur njeren pas gurit dhe tjera ka kaluar pa e shikuar, me kete rast i ka ngelur edhe emri ketij guri dhe qe nga ajo kohe, njihet si Guri i Nuses"...


  Gjithe te mirat.


  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________

   Ora ėshtė Sat 22 Sep 2018, 05:04